Jak obliczyć podatek dochodowy? Pomogą ci wzory i kalkulatory

Redakcja INNPoland
Od roku 2022 wraz z programem Polski Ład w życie wejdzie szereg zmian, które będą dotyczyć każdego podatnika. Już teraz można sprawdzić, czy w kolejnych latach twoje podatki będą niższe czy też wyższe. Warto też skorzystać ze wzorów i kalkulatorów, które pomogą z obliczeniem podatku dochodowego za rok 2021.
Jak obliczyć podatek dochodowy? Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
To wszystko tylko na pozór wygląda na skomplikowane. Rozliczanie podatku dochodowego, gdy w internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które pomogą uporać się ze wszystkim, by właściwie rozliczyć się z fiskusem.

Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy


Wielu przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w swojej działalności gospodarczej, z lekkim przerażeniem podchodzi do wszelkich kwestii związanych z podatkiem dochodowym. Tymczasem wystarczy opanować kilka pojęć. Pierwsze z nich to zaliczka na podatek dochodowy.


Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy to główny obowiązek podatnika, który rozlicza się na zasadach ogólnych, czyli mówiąc prościej albo według skali podatkowej albo korzysta z podatku liniowego. Wpłat zaliczek należy dokonywać na konto odpowiedniego organu podatkowego i w ustalonym z góry terminie. Z reguły wpłat dokonuje się co miesiąc, chyba że podatnik spełnia wymogi do wpłacania zaliczek kwartalnie.

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą zaliczki wpłaca:


Obowiązek wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy powstaje od miesiąca lub kwartału, w którym dochody osiągnięte od początku roku przekroczyły tak zwaną kwotę wolną od podatku, czyli kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatkowej.

W 2021 r. kwota ta wynosi 8 000 zł. Od 2022 r., wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, będzie wynosić 30 tys. zł. Na razie to zatem przyszłość.

Zaliczki na podatek dochodowy wpłacane co miesiąc


W taki sposób rozlicza się zdecydowana większość podatników prowadzących działalność gospodarczą. Raz na miesiąc zaliczki regulują ci podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej (stawka 18 lub 32 proc.) lub podatkiem liniowym (19 proc.) oraz prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Czytaj także: Przedsiębiorca bez zysków to potencjalny oszust. Przynajmniej według skarbówki

Wszystkich tych podatników obowiązuje jednakowy termin. Zaliczki miesięczne wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który płaci się zaliczkę. A zatem do 20 grudnia musisz zapłacić zaliczkę za miesiąc listopad.

Tak samo dokonuje się wpłaty wynikające z księgi przychodów i rozchodów za grudzień, chyba że zanim nastąpi 20 stycznia, podatnik złoży zeznanie roczne PIT 36 i wpłaci wynikający z niego podatek.

Zaliczki na podatek dochodowy wpłacane raz na kwartał


Z tej możliwości podatnicy korzystają o wiele rzadziej. Dotyczy ona raczej przedsiębiorców na starcie oraz tzw. małych podatników.

Podatnicy rozliczający się co kwartał również muszą dokonać wpłaty do 20 dnia miesiąca, ale tym razem chodzi o miesiąc następujący po kwartale, za który zaliczka jest regulowana. Z tej możliwości mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w danym roku podatkowym, a także ci, u których wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku wraz z kwotą podatku VAT nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro.

Zaliczki uproszczone na podatek dochodowy


Z tej możliwości regulowania zaliczek na poczet podatku dochodowego mogą korzystać właściwie wszyscy przedsiębiorcy. Choć jest parę wyjątków.

Możliwość dokonywania wpłat w sposób uproszczony nie dotyczy podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W ten sposób nie mogą się rozliczać również ci podatnicy PIT lub CIT, którzy nie prowadzili działalności w roku poprzedzającym o 2 albo 3 lata rok podatkowy, w którym miałyby być stosowane zaliczki uproszczone.

Nie jest to również opcja dla tych, którzy we wskazanych ostatnich latach nie wykazali
dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej do opodatkowania (w przypadku podatników PIT) lub podatku należnego (w przypadku podatników CIT).

Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy? Instrukcja krok po kroku


Oto prosty sposób, jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, jeśli podatnik rozlicza się według progów podatkowych:

Trochę prościej jest, gdy podatnik rozlicza się według podatku liniowego. Pierwsze dwa kroki są identyczne: najpierw należy obliczyć dochód, a następnie podstawę opodatkowania. Potem jednak liniowców zupełnie nie dotyczą pokazane wyżej tabele (a zatem i kwoty wolne - co przy jej podniesieniu w 2022 r. jest kwestią niebagatelną). Pozostaje więc obliczenie podatku według stawki 19 proc. i odjęcie od tej sumy składek na ZUS na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak obliczyć podatek dochodowy. Kalkulator Ministerstwa Finansów

Jeśli cała ta lista czynności wydaje się skomplikowana, z pomocą spieszy Ministerstwo Finansów. Na stronach resortu można znaleźć KALKULATOR PIT, który pomoże w obliczeniu:

Może cię zainteresować: Polski Ład ma wejść w życie 1 stycznia. Księgowi alarmują: Nie damy rady

W kalkulatorze należy wpisać rok podatkowy, dla którego chce się dokonać obliczeń, a następnie uzupełnić pola: kwota przychodu, kwota kosztów uzyskania przychodu, kwota wpłaconych zaliczek, odliczenia od dochodu, odliczenia od podatku. Kalkulator sam uwzględni np. kwotę wolną od podatku.
Kalkulator PIT Ministerstwa Finansów.Fot. podatki.gov.pl
Dodajmy, że jeszcze prostsze obliczanie podatku dochodowego jest przy podatku zryczałtowanym. Dotyczy on tych przedsiębiorców, którzy prowadzą ewidencję przychodów. Przy ryczałcie nie bierze się pod uwagę kosztów, które podatnik poniósł, aby uzyskać przychód. Kwota przychodu pomniejszana jest natomiast o składki na ubezpieczenie społeczne, a po wyliczeniu należnego podatku, należy odjąć opłacone w danym okresie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Czytaj także: Skarbówka straszy płacących podatki w terminie. Wysyła im „pisma behawioralne”

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl