Inflacja bije rekordy, Morawiecki na luzie. "Jeśli nie spadnie, zadziałamy ponownie"

Redakcja INNPoland
– Jeśli inflacja nie będzie spadała w drugim kwartale 2022 roku, to w drugim i trzecim kwartale zadziałamy ponownie z dodatkowymi instrumentami antyinflacyjnymi – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy obniżającej akcyzę na paliwo i prąd. Fot: Tomasz Jastrzebowski/EastNews

Inflacja wg Mateusza Morawieckiego

O inflacji szef rządu mówił w programie “Gość Wiadomości” w TVP. – Nie dziwię się, że ludzie dzisiaj bardzo niepokoją się o inflację. Bo jak patrzą na poprzednie rządy: PO, PSL czy SLD to żadnych pakietów antyinflacyjnych nie było – przekonywał. Mateusz Morawiecki zaznaczał, że przyjęta przez rząd tarcza antyinflacyjna powinna się przełożyć na spadek inflacji o 1 do 1,5 p.p. – Liczę na to, że w drugim i trzecim kwartale inflacja będzie wyraźnie w trendzie malejącym – mówił. Gdyby się tak jednak nie stało, rząd ma być gotowy na kolejne działania mające na celu wsparcie Polaków.
Mateusz Morawiecki

Stawiamy sprawę jasno: zadaniem państwa jest zmniejszenie inflacji. Naszą dewizą jest elastyczność. Jeżeli inflacja nie będzie spadała w drugim kwartale, to w kolejnych zadziałamy ponownie z dodatkowymi instrumentami.

Tarcza antyinflacyjna

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy obniżającej akcyzę na paliwo i prąd. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rónież, że tarcza antyinflacyjna zostanie rozwinięta o VAT na ciepło.
Obniżka z 23 do 8 proc. na ciepło z sieci ma wejść w życie od stycznia 2022 r. Potrwa trzy miesiące.


Mateusz Morawiecki zadeklarował też, że jeśli tylko UE zgodzi się na takie rozwiązanie, to polski rząd na pół roku obniży do zera VAT na żywność.
Czytaj także: Rząd poszerza tarczę antyinflacyjną. Morawiecki zdradził, co jeszcze będzie tańsze

Inflacja w listopadzie

GUS podał tzw. szybki szacunek wzrostu cen. Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc. rok do roku – więcej niż wynosiły szacunki ekspertów.
Czytaj także: Ceny w Polsce rosną jak szalone. Inflacja w listopadzie pobiła kolejny rekord
Przypomnijmy, że w październiku statystyka ta wyniosła 6,8 proc. We wrześniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) osiągnął zaś 5,8 proc., co stanowiło najwyższy wynik od 20 lat.