Policjancie, pamiętaj o oświadczeniu majątkowym. Do kiedy masz na to czas?

Redakcja INNPoland
Oświadczenia majątkowe w Polsce muszą składać nie tylko sędziowie, prokuratorzy, żołnierze czy strażacy, ale również policjanci. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu majątkowym policjantów? Do kiedy je złożyć? Oto wszystko, co należy wiedzieć o oświadczeniach osób służących w policji.
Policjanci w Polsce muszą składać oświadczenia majątkowe Fot. Adam Burakowski/REPORTER

Policja: działania

"Policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania porządku publicznego" – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do kompetencji i obowiązków policji należą m.in.: W skład policji wchodzą wyspecjalizowane jednostki, takie jak: Centralne Biuro Śledcze Policji, CBŚ ("rozpoznawanie operacyjne przestępczości o charakterze terrorystycznym i prowadzenie czynności dochodzeniowo-śledczych"), Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji ("zabezpieczanie imprez masowych, nadzór nad bezpieczeństwem obiektów infrastruktury krytycznej") i Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji ("edukacja społeczna na rzecz przeciwdziałania przestępczości w tym zagrożeniom o charakterze terrorystycznym").

Przedstawiciele Policji wchodzą w skład krajowych i międzynarodowych gremiów zajmujących się analizą i wymianą informacji o zagrożeniach ze strony przestępczości terrorystycznej i ekstremistycznej, na poziomie strategicznym i operacyjnym. Na forum międzynarodowym są to przede wszystkim Grupa Atlas (zrzeszająca jednostki kontrterrorystyczne), Interpol, Europol, Robocza Grupa ds. Terroryzmu działająca na forum UE.

Kto może zostać policjantem?

Aby zostać policjantem, trzeba spełniać następujące wymagania (za stroną internetową Polskiej Policji):

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie majątkowe to informacja o stanie majątku, którą obowiązkowo muszą składać w Polsce m.in. osoby zasiadające na kierowniczych stanowiskach państwowych, samorządowcy na szczeblach gminy, powiatu i województwa (np. radni, wójt, skarbnik) oraz przedstawiciele niektórych zawodów, w tym: parlamentarzyści, prokuratorzy, sędziowie, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, osoby pracujące w Straży Granicznej i Państwowa Straż Pożarna, żołnierze, pracownicy urzędów skarbowych oraz komornicy sądowi. Składają je także policjanci. Co warto wiedzieć o oświadczeniach majątkowych policjantów?

Oświadczenia majątkowe: policja

"Policjant jest zobowiązany złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym, w tym o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową, przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku służbowego lub stosunku pracy, corocznie oraz na żądanie przełożonego właściwego w sprawach osobowych" – taki zapis znajduje się w ustawie dotyczącej policji (Dz.U.2021.1882 t.j. Art. 62 § 2).


Oświadczenia majątkowe policjantów powinny zawierać informacje o (za Dz.U.2021.1882 t.j. Art. 62 § 2): Warto podkreślić, że policjant nie może mieć innego (poza służbą) zajęcia w celach zarobkowych "bez pisemnej zgody przełożonego ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do Policji".

Oświadczenia majątkowe: policja [DO KIEDY]

Do kiedy policjanci mają czas na złożenie oświadczenia majątkowego? Mają go mniej niż na przykład sędziowie i prokuratorzy. Terminu złożenia oświadczeń majątkowych policjantów upływa 31 marca każdego roku. Informacje o stanie majątkowym muszą być aktualne na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.


§ 4. Przełożeni właściwi w sprawach osobowych lub osoby przez nich upoważnione, w celu przeprowadzenia analizy zgodności ze stanem faktycznym złożonych oświadczeń o stanie majątkowym, mają prawo wglądu do ich treści i przetwarzania danych w nich zawartych.

§ 4a. Inspektor Nadzoru Wewnętrznego w celu przeprowadzenia analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym ma prawo wglądu do ich treści i przetwarzania danych w nich zawartych.

Dz.U.2021.1882 t.j. Art 62 § 4 i 4a
Również do 31 marca oświadczenia majątkowe składają m.in. żołnierze, w tym Żandarmerii Wojskowej, czyli wyodrębnionej i wyspecjalizowanej służby wchodzącej w skład Sił Zbrojnych RP, która realizuje zadania przewidziane dla policji. Żołnierze zawodowi składają oświadczenia majątkowe Ministrowi Obrony Narodowej za pośrednictwem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. Należy to zrobić do dnia 31 marca, a informacje o stanie majątku powinny być aktualne na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym, sposób analizy ich zgodności ze stanem faktycznym, a także wzór oświadczenia o stanie majątkowym oraz tryb publikowania oświadczeń, o których mowa w ust. 7, uwzględniając zakres danych objętych oświadczeniem o stanie majątkowym.

Dz.U.2021.1882 t.j. Art. 62 § 8

Oświadczenia majątkowe policji: gdzie znaleźć?

Oświadczenia majątkowe policji, które przechowuje się przez 10 lat, są zgodnie z ustawą niejawne (podobnie jak w przypadku wspomnianych żołnierzy, w tym Żandarmerii Wojskowej).
"Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone" określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych, chyba że policjant, który złożył oświadczenie, wyraził pisemną zgodę na ich ujawnienie, z zastrzeżeniem ust. 7" – czytamy w Dz.U.2021.1882 t.j. Art. 62 § 5.

Publikowane publicznie i jawne są jednak oświadczenia majątkowe komendantów. W Dzienniku Ustaw znajduje się bowiem niniejszy zapis: "Informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Policji są publikowane, bez ich zgody, na właściwych stronach Biuletynu Informacji Publicznej, z wyłączeniem danych dotyczących daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL, miejsca zamieszkania i położenia nieruchomości".
Czytaj także: Poseł prawicy poucza "niezaradnych" młodych. Sprawdzamy, na czym sam dorobił się oszczędności