Świąteczny podarunek od Komisji Europejskiej. Nieoficjalne: jest zgoda na zerowy VAT na żywność

Natalia Gorzelnik
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, jest zgoda KE na zerowy VAT na żywność praktycznie od zaraz – jeszcze przed wejściem w życie nowej unijnej dyrektywy VAT-owskiej.
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Stefan Maszewski/EastNews

Dyrektywa VAT

O sprawie donosi dziennikarka RMF FM w Brukseli. Przypomnijmy - aktualna dyrektywa nie zezwala na zerową stawkę VAT na żywność. Polskie władze zabiegały jednak, by ulga podatkowa mogła wejść w życie jeszcze przed nowym, unijnym prawem, które da taką możliwość. Nowa dyrektywa ma wejść w życie pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku.

Jak donosi stacja, Bruksela przymknie jednak na to oko, że Polska “wyprzedzi” nowe przepisy o kilka miesięcy. – Tu chodzi o zdrowy rozsądek. KE nie jest bezduszną administracją. Jeżeli reguły zmienią się za kilka miesięcy i Polska będzie wówczas w zgodzie z tymi regułami, to KE nie będzie wszczynać wobec Polski procedury o naruszenie prawa – usłyszała dziennikarka RMF FM.

Kiedy tańsza żywność?


Przypomnijmy, o tym, że obniżka stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe będzie mogła wejść w życie już najprawdopodobniej od lutego na co najmniej pół roku, premier Mateusz Morawiecki mówił w poniedziałek.
Czytaj także: Morawiecki chce znieść VAT na żywność. Zapowiedział, kiedy to może nastąpić
– Do KE skierowałem wniosek, pismo o możliwość zastosowania zerowej stawki [VAT] na żywność, na podstawowe artykuły żywnościowe, bo to uderza w zwykle polskie rodziny. I my zastosujemy niezależnie od tej odpowiedzi z KE zastosujemy pakiet osłonowy, dodatki osłonowe, ale chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo że już od lutego obniżymy do zera na co najmniej pół roku VAT na podstawowe artykuły żywnościowe – taką deklarację złożył w trakcie otwarcie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy.


Wcześniej eksperci cytowani przez "Rzeczpospolitą" wskazywali, że to kłótnie o pietruszkę, bo zerowy VAT na żywność to groszowe obniżki dla konsumentów. Zerowy VAT sprawi, że cena chleba spadnie o ok. 15 groszy. Kilograma kurczaka – o ok. 40 gr, a dziesięciu jaj – o ok. 34 gr mniej.