"Nasłonecznione mieszkanie kupię". Prosty sposób na oszczędzenie paru złotych

Konrad Bagiński
Serwis tabelaofert.pl jako pierwszy na świecie wprowadził do ogłoszeń o sprzedaży mieszkań oznaczenia dotyczące ich nasłonecznienia. Wszystko po to, by kupujący wiedział czy i ile może zaoszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu mieszkania. Okazuje się, że kupujący coraz częściej biorą to pod uwagę.
Kupno dobrze nasłonecznionego mieszkania będzie teraz łatwiejsze Daniil Silantev / Unsplash.com
- Słoneczny apartament posiadający okna od strony południowej przyjmuje do swojego wnętrza aż cztery razy więcej ciepła niż ten, który skierowany jest na północ. Dzięki temu nie musimy tak szybko włączać kaloryferów ani zapalać światła. Nie dość, że przyjemniej się w takim mieszkaniu mieszka, to dodatkową zaletą i ulgą dla właścicieli będą niższe rachunki za ogrzewanie przez cały okres użytkowania tego typu lokalu. W obecnie panujących realiach mogą być to naprawdę znaczące kwoty – wskazuje Robert Chojnacki, założyciel serwisu z nieruchomościami tabelaofert.pl.


Podwyżki opłat za ogrzewanie mogą być w tym roku rekordowe. Specjaliści tłumaczą to głównie wzrostem cen m.in. gazu i energii, ale także wzrostem kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wysokość cen za ogrzewanie będzie związana także z ceną samego paliwa, a ta jak wiemy znacznie poszybowała w ostatnim roku w górę.

Jak wskazują eksperci, w obliczu trwającego boomu na rynku mieszkaniowym, w celu obniżenia kosztów ogrzewania, powinniśmy postawić na wybór nieruchomości słonecznych, takich w których przez większą cześć dnia (ponad 50 proc. czasu) zapewniony jest bezpośredni dostęp do promieni słońca.
Czytaj także: Najczęstsze błędy przy ogrzewaniu mieszkania. Nawet nie wiesz, że je robisz
Chojnacki jednocześnie zaznacza, że wbrew obiegowej opinii normy doświetlenia w Polsce są jednymi z bardziej restrykcyjnych w Europie, a nowe mieszkania w zdecydowanej większości są dobrze zaprojektowane. Regulacje prawne w naszym kraju określają minimalny czas, w którym promienie słoneczne mają docierać do mieszkania na 3 godziny w czasie równonocy. Według tych norm maksymalny możliwy czas nasłonecznienia wynosi 10 godzin.

- Wprowadzamy na rynek innowacyjne i przełomowe narzędzie, które pomoże jeszcze lepiej dopasować mieszkanie do stylu życia naszych klientów, a w obecnej sytuacji - również obniżyć rachunki za ogrzewanie. W naszym portalu dla każdego okna mieszkania liczone jest nasłonecznienie, a następnie dla pomieszczenia zliczane są sumaryczne dane ze wszystkich okien. Dzięki temu nasi klienci po raz pierwszy mogą sprawdzić dokładnie, przez ile godzin w ciągu dnia nie tylko w ich mieszkaniach, ale nawet w każdym pomieszczeniu gościć będą promienie słoneczne – mówi Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.
Czytaj także: Kto zabiera 60 proc. rachunku za prąd? Nie Unia Europejska - ale państwo polskie
Jak zapewnia Maciej Dymkowski, jest to rozwiązanie przełomowe, które do tej pory nie było dostępne w ofertach serwisów w Polsce oraz za granicą. Oprogramowanie liczy czas dostępu według czasu słonecznego dla równonocy, w godzinach od 07:00 do 17:00. Obecnie w ofercie portalu dostępnych jest już prawie 6 tys. mieszkań i domów z całej Polski, dla których klienci sprawdzić mogą nasłonecznienie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl