Trojan w aplikacji zainfekował 10 tys. smartfonów. Sprawdź, czy ją pobrałeś

Kamil Rakosza-Napieraj
Miała służyć do zwiększenia bezpieczeństwa, okazała się być trojanem. Mowa o aplikacji 2FA Authenticator, która była dostępna w Google Play. Pobrano ją 10 tysięcy razy. Wyjaśniamy, co zrobić, jeśli padłeś jej ofiarą.
2FA Authenticator – nowy trojan na Androidzie Fot. Pexels
O złośliwym oprogramowaniu ukrytym w aplikacji 2FA Authenticator napisał blog pradeo.com. Z artykułu dowiadujemy się, że wspomniana aplikacja miała służyć do obsługi uwierzytelniania dwuetapowego.

Jak wyjaśnialiśmy w INNPoland.pl, 2FA (two factor authentication - przyp.red.) wymaga od użytkownika potwierdzenia logowania na minimum dwóch urządzeniach, na przykład przez uwierzytelnienie dostępu na urządzeniu mobilnym, bądź wpisania kodu przesłanego w SMS-ie. To o wiele zwiększa cyfrowe bezpieczeństwo.

O ile jednak mamy do czynienia z bezpieczny weryfikatorem. W przypadku 2FA Authenticatora prawdziwym celem było bowiem infekowanie smartfonów z Androidem za sprawą trojana o nazwie Vultur.

Trojan w aplikacji do uwierzytelniania

Aplikacja 2FA Authenticator została pobrana ze sklepu Google Play ponad 10 tys. razy. Naraziła zatem taką liczbę użytkowników na utratę danych. Google po zaledwie 15 dniach usunął aplikację ze sklepu.
2FA Authenticator – aplikacja do uwierzytelniania instalowała trojanaFot. Google Play
"Nasza analiza wykazała, że ​​trojan automatycznie instaluje szkodliwe oprogramowanie o nazwie Vultur, która atakuje usługi finansowe w celu kradzieży informacji bankowych użytkowników" – poinformowała Roxane Suau z bloga Pradeo.
Czytaj także: Te aplikacje są niebezpieczne. Wykradają dane do logowania na Facebooka

Jak pozbyć się trojana?

Przede wszystkim powinniśmy odinstalować aplikację ze swojego urządzenia. Samo to może jednak okazać się niewystarczające. Aplikacja może pozostawić po sobie ślady, które należy usunąć ręcznie, korzystając z menadżera plików. Folder do usunięcia nosi nazwę com.privacy.account.safetyapp. Według specjalistów z bloga Pradeo, którzy nagłośnili problem, usunięcie pakietu powinno wyeliminować niebezpieczeństwo.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl