Koniec ze zbieraniem haków. Messenger poinformuje, gdy zrobisz screena rozmowy

Krzysztof Sobiepan
Wszyscy lubią, gdy ich prywatne konwersacje pozostają... prywatne. Użytkownicy smartfona od lat podają sobie jednak wycinki rozmów w ramach zrzutów ekranu. Meta postanowiła ukrócić ten proceder, a przynajmniej wkopać plotkarzy i plotkarki – z nową aktualizacją Messenger informuje, gdy uczestnik rozmowy wykona screenshota.
Tryb szyfrowany zyskał nowe funkcje Fot. unsplash.com, Newsroom Meta

Messenger ostrzega o screenshotach

O nowych funkcjach Messengera przeczytać możemy we wpisie na blogu Meta (dawniej Facebooka).

Aplikacja właśnie zyskała szereg funkcji. Wiele z nich ma poprawić prywatność naszych konwersacji – informuje we wpisie Timothy Buck, Product Manager Messengera.

Wielkie zmiany dotyczą trybu czatów z szyfrowaniem end-to-end. Przypomnijmy, jest to obecnie dobrowolna funkcja. Jak wskazuje Meta, opcja szyfrowanych czatów została rozszerzona na konwersacje grupowe oraz czaty wideo – dla wszystkich użytkowników komunikatora.

Kluczowa zmiana to wykrywanie zrobionego zrzutu ekranu i informowanie o tym innych uczestników dyskusji. Meta wskazuje, że zmiana ta została wprowadzona w trybie znikających wiadomości (vanish mode).


Dotychczas użytkownicy musieli wybierać – albo szyfrowanie wiadomości z ryzykiem, że ktoś strzeli fotkę konwersacji, albo tryb znikających wiadomości w zwykłej aplikacji Messenger i ryzyko, że ktoś zhakuje nasze wpisy. Teraz można mieć oba.

W założeniu: jeśli ktoś używa szyfrowanego czatu – to chce zadbać o prywatność. Zrobienie screenshota dyskusji omijało zaś wszelkie cyfrowe zabezpieczenia aplikacji w dość banalny sposób. Od teraz osoby nie ukryją już przechwycenia fragmentu konwersacji.

Co ciekawe, w trybie szyfrowanym w końcu zagoszczą gify, naklejki i reakcje na wiadomości. Dotychczas były one niedostępne, ale Meta właśnie załatała tę lukę. Kolejnym dodatkiem jest możliwość odpowiedzenia na konkretną wiadomość.

Podsumowując – szyfrowana wersja komunikatora w końcu zaczyna przypominać swojego starszego, mniej bezpiecznego brata. Jeśli brak pewnych funkcji Messengera był dla kogoś barierą, to teraz spokojnie może czuć się bezpieczniej bez straty ulubionych elementów apki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl