Warren Buffett byłby bogatszy niż Elon Musk. Połowę fortuny przekazał na szczytny cel

Krzysztof Sobiepan
Królem list najbogatszych ludzi na świecie od dawna jest szef Tesli Elon Musk. Jak się okazuje, legendarny inwestor Warren Buffett dawno zostawiłby Muska w tyle, gdyby nie jego działalność charytatywna. Buffett oddał ok .50 proc. swojego majątku w celach dobroczynnych.
Warren Buffett przekazał ok. 50 proc. majątku na cele dobroczynne. Elon Musk - ok. 1 proc. Fot. Associated Press, Lorenzo Ciniglio/Polaris/East News

Warren Buffett bogatszy od Elona Muska?

Warren Buffett, znany na całym świecie prezes funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway wyprzedziłby szefa Tesli i SpaceX Elona Muska, gdyby… skupiał się tylko na sobie – pisze Business Insider.

Bloomberg Billionaires Index w stanie na 1 lutego określa majątek Buffetta na około 113 mld dol. Prezes Tesli Elon Musk jest zaś bogatszy o 129 mld dolarów.

Gdyby Warren Buffett przez ostatnie 16 lat nie rozdał charytatywnie akcji o łączniej wartości 111 mld dolarów, to te same udziały pozwoliłyby mu przy obecnej wycenie giełdowej na przeskoczenie Muska na liście najbogatszych.


Jak wskazuje BI, w 2006 r. Buffet posiadał 475 tys. akcji typu A holdingu Berkshire Hathaway. Pisemnie zobowiązał się wtedy do przekazania zawrotnych 99 procent swojego majątku na cele dobroczynne.

Od tego czasu sukcesywnie pozbywa się swoich udziałów – jest w ok. połowie drogi. Posiada obecnie ok. 239 tys. akcji, wycenianych dziś na 112 mld dolarów. Jak dodaje Forbes, Musk przekazał ok. 1 proc. swojego majątku na cele dobroczynne.

Co więcej – Buffett w ostatnim czasie zyskał, a Musk stracił. Tylko od początku 2022 r. legendarny inwestor wzbogacił się o 4 mld dol. Miało to związek z obawami o inflację i stopy procentowe, co wywindowało wartość Berkshire Hathaway o 3 proc.

Na samym początku stycznia Elon Musk stracił zaś ok. 28,6 mld dol. Miało to związek głównie z masową wyprzedażą akcji Tesli, w wyniku której wycena spółki spadła o blisko jedną trzecią.

Najbogatsi zarobili na pandemii

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, pandemia pogrążyła w ubóstwie miliony ludzi na całym świecie. Są jednak i tacy, którzy na kryzysowej sytuacji zarobili i to całkiem sporo.

Dane dotyczące zarobków najbogatszych ludzi na świecie przestawiło Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie.

Zgodnie z najnowszym raportem, całkowite bogactwo miliarderów podskoczyło z 8,6 biliona dolarów w marcu 2020 r. do 13,8 biliona dolarów w listopadzie 2021 r. W około półtora roku zarobili więcej niż wynosił łączny wzrost ich bogactwa przez ostatnich 14 lat.

Dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie – w tym Elon Musk, Jeff Bezos i Bill Gates, zwiększyło w czasie pandemii swoje bogactwo łącznie ponad dwukrotnie, zarabiając średnio 1,3 miliarda dolarów dziennie. W sumie to sześć razy więcej niż "majątek" 3,1 miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie.

Oxfam przekonuje, że rządy powinny opodatkować zyski osiągnięte przez superbogatych podczas pandemii i wykorzystać pieniądze na finansowanie systemów opieki zdrowotnej, płacenie za szczepionki, walkę z dyskryminacją i zaradzenie kryzysowi klimatycznemu.

– Nierówność na taką skalę i rosnąca tak szybko to nie kwestia przypadku, tylko wyboru – zwraca uwagę, cytowana przez CNN Gabriela Bucher, dyrektor wykonawczy Oxfam. –Nasze struktury gospodarcze nie tylko sprawiły, że wielu z nas jest bezbronnych w obliczu pandemii, ale także umożliwiają tym, którzy już są niezwykle bogaci i potężni, wykorzystanie kryzysu dla własnego zysku.