UE bez paliw z Rosji coraz bliżej. Polska wychodzi przed szereg

Kamil Rakosza-Napieraj
08 kwietnia 2022, 08:17 • 1 minuta czytania
W piątek objęty unijnym embargiem zostanie rosyjski węgiel. Państwa członkowskie chcą pójść krok dalej i objąć sankcjami także import ropy naftowej, gazu oraz paliw do elektrowni atomowych z Rosji. W czwartek decyzje w sprawie sankcji podjął natomiast Sejm.
Europa coraz bliżej pożegnania się z rosyjskimi węglowodorami Fot. Pexels / Loïc Manegarium
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

– Objęty sankcjami zostanie import węgla z Rosji, to bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość zdecydowanej większości państw członkowskich do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych - powiedział stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, cytowany przez Polskie Radio.


Embargo na rosyjskie paliwa

Jak czytamy, procedury mają być sfinalizowane w piątek rano, a restrykcje dotyczące importu węgla z Rosji wejdą w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Stanie się to zapewne po południu.

Polski Sejm w przeddzień wprowadzenia unijnych rozwiązań przegłosował tzw. ustawę sankcyjną, na mocy której wprowadzone zostanie embargo na rosyjski węgiel. Ustawa ma także umożliwić zamrażanie "majątków osób i podmiotów wspierających Rosję". Za ustawą głosowało 445 posłów, żaden nie był przeciw. Wstrzymało się od głosu 11 posłów z klubu Konfederacji. Nie głosowali natomiast Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej, Marek Rutka z Lewicy oraz Paweł KukizStanisław Tyszka z Kukiz’15.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zamrożenie rosyjskich aktywów

Jak wskazano w tzw. ustawie sankcyjnej, zamrożeniu podlegać będą wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące własnością, pozostające w posiadaniu, w faktycznym władaniu lub pod kontrolą wskazanych na liście osób fizycznych lub prawnych, podmiotów, organów lub powiązanych z nimi osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów wskazanych na liście.

Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów. Zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług. Podmioty wpisane na specjalną listę MSWiA nie będą mogły realizować zamówień publicznych.

Czytaj także: https://innpoland.pl/178108,nowe-sankcje-dla-rosji-zakaz-importu-wegla-drewna-wodki