Zwycięstwo kredytobiorców - banki zwrócą im pieniądze. "Koniec z pazernością"
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Sejm przyjął ustawę pomagającą kredytobiorcom
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. "Za" głosowali wszyscy posłowie i posłanki obecni na sali – 446 osób.
"Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. […] Koniec z pazernością banków!" – nie krył zadowolenia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Polityk odpowiadał też na komentarze i wyjaśnił, że "projekt zakłada [zwrot] tylko dla nowych umów. Ale została zgłoszona poprawka, której ideę popieram, aby również dotyczył umów już zawartych oczekujących na wpis".
Parę dni temu Warchoł wypowiadał się o tym problemie w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Nie powinno być tak, że w czasie oczekiwania na wpis hipoteki zabezpieczającej zakup mieszkania czy innej nieruchomości banki pobierają z tego tytułu dodatkową i wygórowaną opłatę. Tak być nie może, ponieważ ponad 99 proc. wniosków o wpis hipoteki jest uwzględnianych, udzielenie kredytu poprzedza analiza zdolności kredytowej, a wypłata pieniędzy nie nastąpi przed złożeniem wniosku o wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej.
Jak przekonywał, ochroną objęty był bank, a musiał za to płacić jego klient. Zabieg ubezpieczenia pomostowego już dawno odszedł w niepamięć, a zdaniem polityka banki opłatami podwyższają sobie marże.
– Robią to poza racjonalnymi granicami, w sposób dowolny, według uznania poszczególnych banków. Nawet na pytanie Komisji Nadzoru Finansowego banki nie potrafiły wytłumaczyć, skąd taka, a nie inna wysokość marży i dlaczego tak wielkie różnice są pomiędzy poszczególnymi kredytodawcami – przekonywał wiceminister.
ZPP krytycznie o wakacjach kredytowych
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, choć wakacje kredytowe jeszcze nie zaczęły obowiązywać, to już znalazły się w ogniu krytyki. Niepokojące głosy dobiegają ze środowiska bankowców.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związków Banków Polskich (ZBP), przyznał w rozmowie z PAP, że wakacje kredytowe będą "dużym wyzwaniem" nie tylko dla klientów, lecz także dla samych banków.
- Pewne ulgi, pewne preferencje w postaci powszechnych wakacji kredytowych dla kredytobiorców kredytów hipotecznych w walucie polskiej będą musiały być współfinansowane, czy sfinansowane przez innych klientów banków — podkreślił.
Jak stwierdził, na ten problem ZPP zwracał uwagę jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego. Jego zdaniem ustawa jest niesprawiedliwa, ponieważ promuje najbardziej zamożnych kredytobiorców. Tracą na tym m.in. deponenci, bo otrzymają "nieco mniejsze oprocentowanie swoich i tak nisko oprocentowanych depozytów".
W opinii ZPP udzielanie pomocy nie powinno obejmować wszystkich. O wsparcie powinny móc ubiegać się wyłącznie ci kredytobiorcy, którzy faktycznie go potrzebują.