Media donoszą, że PKO BP straci prezesa. Wiadomo, kto może zostać następcą

Maria Glinka
08 sierpnia 2022, 19:41 • 1 minuta czytania
Prezes PKO BP Iwona Duda ma złożyć rezygnację — donosi Radio ZET, nie wskazując źródła. Z ustaleń rozgłośni wynika, że Duda ogłosi swoją decyzję podczas wtorkowego posiedzenia rady nadzorczej. Ruszyła już giełda nazwisk, a największe szanse na objęcie stanowiska prezesa ma mieć obecny wiceprezes PKO BP.
Prezes PKO BP może złożyć rezygnację Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Prezes PKO BP odejdzie? Medialne pogłoski dzień przed kluczowym spotkaniem

Radio ZET donosi, że szykują się poważne roszady na samym szczycie PKO BP. Z ustaleń rozgłośni wynika bowiem, że ze stanowiska prezesa PKO BP zrezygnuje Iwona Duda. Ma do tego dojść w trakcie posiedzenia rady nadzorczej, które zaplanowano na wtorek 9 sierpnia.

W związku z ewentualnym odejściem Dudy rozpoczęły się dywagacje, kto obejmie po niej stery w PKO BP. Radio ZET wskazuje, że mówi się o trzech kandydatach. Jednak z ustaleń rozgłośni wynika, że największe szanse na objęcie stanowiska prezesa PKO BP ma dotychczasowy wiceprezes Maks Kraczkowski (były poseł z ramienia PiS). Radio ZET nie podaje źródła tych informacji.

Kim jest Iwona Duda? Przed PKO BP kierowała Alior Bankiem

Iwona Duda jest z wykształcenia ekonomistką. Ukończyła Szkołę Główną Handlową (SGH) w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym. Jest także absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP).

Duda odbyła kilka staży zawodowych w USA i w organach administracji centralnej i rządowej w Niemczech. Ma na koncie publikacje naukowe dotyczące m.in. tematyki inwestycyjnej, służby cywilnej w Niemczech i polskiego systemu emerytalnego. Z rynkiem finansowym jest związana od 20 lat.

W latach 90. Duda pracowała m.in. jako doradca w Narodowym Banku Polski (NBP). W 2006 r. została mianowana na pełnomocnika premiera ds. organizacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W latach 2006-2008 była zastępcą przewodniczącego KNF.

W maju 2020 r. Duda dołączyła do zarządu Alior Banku jako wiceprezes. W marcu 2021 r. została prezesem tego banku.

Z kolei w październiku 2021 r. Duda objęła stanowisko prezesa PKO BP. "Gazeta Wyborcza" wskazywała wówczas, że jej kandydaturę rekomendował Henryk Kowalczyk, który jest związany ze SKOK-ami i środowiskiem "Radia Maryja".

Jeśli spekulacje dotyczące rezygnacji Dudy się potwierdzą, to będzie to oznaczało, że kierowała największym bankiem w Polsce niespełna rok. Z wykazu zarobków prezesów banków portalu bankier.pl wynika, że za pełnienie funkcji od końcówki października do końca ubiegłego roku zainkasowała 162 tys. zł. W poprzednich miesiącach, jako prezes Alior Banku, zarobiła 779 tys. zł. Duda jest uznawana za człowieka wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

W tym kontekście warto zauważyć, że również poprzednik Dudy nie zagrzał zbyt długo miejsca na fotelu prezesa PKO BP. Jan Emeryk Rościszewski, uznawany z kolei za człowieka premiera Mateusza Morawieckiego, kierował bankiem od czerwca do października 2021 r. Wcześniejszy prezes PKO BP — Zbigniew Jagiełło, zasiadał na tym stanowisku prawie 11 lat (od października 2009 r. do czerwca 2021 r.).

Czytaj także: https://innpoland.pl/182203,wakacje-kredytowe-w-pko-bp