Po śmierci Elżbiety II Brytyjczyków czeka rewolucja. Nie tylko banknoty zmienią wygląd

Maria Glinka
09 września 2022, 08:49 • 1 minuta czytania
W czwartek 8 września zmarła królowa Elżbieta II. Po jej śmierci zmieni się wygląd banknotów i przedmiotów, z których na co dzień korzystają Brytyjczycy np. skrzynek pocztowych. Modyfikacje obejmą też inne państwa Wspólnoty Narodów i będą wprowadzane stopniowo.
Wymiana brytyjskich banknotów i monet Fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nie żyje królowa Elżbieta II. Banknoty do wymiany

W czwartek 8 września, w wieku 96 lat, zmarła królowa Elżbieta II. Rządziła Wielką Brytanią przez 70 lat — była najdłużej panującą monarchinią. Po jej śmierci Brytyjczycy muszą przygotować się na spore zmiany.

Brytyjskie monety i banknoty zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. Po śmierci władczyni wszystkie pieniądze zostaną wymienione — od teraz pojawi się na nich podobizna nowego króla Karola III.

Portal mirror.co.uk podaje, że plany wprowadzenia nowych pieniędzy do obiegu były opracowywane od dawna. Z ustaleń serwisu wynika, że zmodyfikowana wersja monet i banknotów ma być już gotowa.

"The Guardian" donosi, że obecnie w obiegu jest około 4,5 mld banknotów z podobizną królowej Elżbiety II, a ich wartość to aż 80 mld funtów. Pieniądze pozostaną w obiegu przez pewien czas — zostanie wyznaczona oficjalna data, po której banknoty i monety z wizerunkiem monarchini nie będą już uznawane za środek płatniczy.

Dziennik wskazuje, że proces zmiany wyglądu banknotów i monet zajmie prawdopodobnie co najmniej 2 lata. Ostatni raz, gdy Bank Anglii wymieniał banknoty o nominale 50 funtów, zajęło mu to 16 miesięcy.

Na zmianę wyglądu pieniędzy muszą przygotować także państwa należące do Wspólnoty Narodów (ang. The Commonwealth). Królowa Elżbieta II widnieje m.in. na banknotach o nominale 20 dolarów w Kanadzie, na monetach w Nowej Zelandii i na niektórych banknotach i monetach emitowanych przez bank centralny Karaibów Wschodnich.

Brytyjski dziennik podaje, że od 1966 r. wybito ponad 15 mld australijskich monet, z których prawie wszystkie posiadają wizerunek królowej Elżbiety II. Jednak ocenia, że w przypadku innych państw nowe pieniądze będą zastępowane wolniej. Jak wskazuje, zmiana następuje naturalnie, a nie przez wycofanie starych pieniędzy.

Co ciekawe, gdy królowa wstępowała na tron w 1952 r., wizerunek monarchy nie gościł na banknotach. Zmiany w tym zakresie wprowadzono w 1960 r. - wówczas podobizna Elżbiety II pojawiła się na banknotach o nominale 1 funta.

Nie tylko banknoty. Zmieni się wygląd skrzynek pocztowych i mundurów

Z doniesień wynika, że zmieni się wygląd nie tylko banknotów. Brytyjczycy będą musieli przywyknąć również do nowych skrzynek pocztowych. Obecnie jest na nich umieszczony królewski szyfr "EIIR", czyli "Elżbieta II Regina" (łac. regina — królowa).

Większość słynnych czerwonych skrzynek pocztowych posiada ten emblemat. Jednak nie będą one wymieniane w trybie pilnym. Nowe skrzynki z napisem nawiązującym do nowego króla mają pojawić się w nieokreślonej przyszłości. Z tego samego powodu trzeba będzie wymieć także mundury policjantów i wojska Wielkiej Brytanii.

Paszporty do zmiany. Hymn wraca do męskiej wersji

Wzmianka o władcy Wielkiej Brytanii pojawia się również w paszportach. W każdym dokumencie pojawia się informacja, która brzmi:

Sekretarz Stanu Jej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości, aby wszyscy, których to może dotyczyć, pozwolili okazicielowi przekroczyć granicę swobodnie, bez przeszkód oraz udzielili mu pomocy i ochrony, jeśli takowa może być konieczna.

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II i objęciem tronu przez jej syna, w paszportach trzeba zmienić zaimki na męskie. Brytyjskie media na razie nie wskazują, czy dokumenty trzeba będzie wymieniać od razu. Podejrzewają, że z paszportów będzie można korzystać do daty ich oficjalnego wygaśnięcia.

Niektóre zmiany będą miały charakter bardziej symboliczny. Po 70 lat zmieni się bowiem hymn państwowy. "God Save The Queen" powróci do męskiej wersji, którą Brytyjczycy śpiewali za czasów poprzednika Elżbiety II — jej ojca króla Jerzego VI.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183889,kursy-walut-9-wrzesnia-zloty