Książę William stał się właścicielem więzienia. Ma też boisko do krykieta i osiedle
Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl >>
- Brytyjski tron objął najstarszy syn zmarłej Elżbiety II
- Jego syn - książę William - stał się następcą tronu
- Dostał też majątek wart w teorii miliard dolarów
- William nie może sprzedać swoich nowych włości, ale będzie z nich czerpał dochód
- W skład majątku Williama wchodzą m.in. więzienie i boisko do krykieta
Śmierć królowej Elżbiety II pociągnęła za sobą zmianę nie tylko na brytyjskim tronie, ale i roszady wśród największych posiadaczy ziemskich w Zjednoczonym Królestwie. Dziś syn Elżbiety, książę Karol wstąpił na tron i został królem. Następcą tronu był przez 52 lata. Teraz przejął od swojej matki tytuł oraz włości.
Linia sukcesji brytyjskiego tronu to sprawa dość skomplikowana. Dość powiedzieć, że następny w kolejce jest pierworodny syn księcia (w sumie już króla) Karola, książę William (formalnie Wilhelm). I on teraz przejmuje tytuł następcy oraz włości swojego taty. W ten sposób stał się jednym z największych posiadaczy ziemskich w Wielkiej Brytanii.
Książę William odziedziczył majątek o wartości ponad miliarda dolarów, pisze "The Guardian". Automatycznie odziedziczył tytuł i włości Księstwa Kornwalii po tym, jak jego ojciec został królem Karolem. Sam Karol odziedziczył posiadłość w wieku 21 lat i w zeszłym roku wygenerował z niej dochód w wysokości 24 milionów dolarów. Lista posiadłości księcia Kornwalii obejmuje ponad 28 000 akrów w całej Anglii i Walii, w tym nieruchomości komercyjne, domy, lasy, rzeki i wybrzeże. Najciekawszymi obiektami są boisko do krykieta The Oval w południowym Londynie, więzienie Dartmoor i prawa do minerałów kopalni cyny w Kornwalii. Książę stał się również właścicielem Poundbury, osiedla mieszkaniowego w Dorchester w hrabstwie Dorset, które zostało zbudowane zgodnie z zasadami architektury i urbanistyki, nakreślonymi przez samego księcia Karola. Mieszka tam ok. 3800 osób, zarówno w modelu publicznym, jak i z prawem własności prywatnej.
Warto zauważyć, że książę Karolu w zeszłym roku zapłacił 45 proc. podatku od dochodów majątku (26 mln dol. za 2020 rok). Nie musiał, zrobił to dobrowolnie.
Księstwo Kornwalii zostało założone w 1337 r. jako prywatna posiadłość przez Edwarda III. Od tamtej pory zgodnie z prawem najstarszy żyjący syn monarchy zostanie księciem Kornwalii, a następnie odziedziczy posiadłość. Co ważne — nie może jej sprzedać. Dostaje "tylko" roczny dochód, jaki generują te aktywa.