Prawie 800 tys. Polaków nie ma w domu toalety. Najgorzej jest w Lubelskiem

Konrad Bagiński
22 września 2022, 09:04 • 1 minuta czytania
W województwie podlaskim co 12 mieszkanie nie jest wyposażone w toaletę. W lubelskim tylko 86,6 proc. mieszkań jest podłączonych do kanalizacji. Polskie domy i mieszkania z roku na rok są coraz lepiej wyposażone, ale ciągle wiele z nich nie ma podstawowych udogodnień.
Prawie 800 tys. rodzin w Polsce nie ma w domu toalety Giorgio Trovato / Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

797 685 mieszkań w Polsce nie jest wyposażonych w ustęp — tak w oficjalnej nomenklaturze nazywa się toaletę. To wyniki corocznego spisu Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że co roku poziom wyposażenia polskich mieszkań się poprawia, ale niewiele.


Na przykład ustęp w woj. podlaskim ma 92,6 proc. mieszkań, w świętokrzyskim 91,9 proc. a w lubelskim jedynie 91,9 proc. Z kolei najniższy odsetek mieszkań wyposażonych w wodociąg odnotowano w województwach: świętokrzyskim (95,8 proc.), łódzkim (96,3 proc.) i lubelskim (96,4 proc.). Najniższy udział budynków wyposażonych w kanalizację jest w województwach: lubelskim (86,6 proc.), podlaskim (87,2 proc.) i świętokrzyskim (87,7 proc.).

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021 liczba mieszkań i budynków wyposażonych w poszczególne instalacje i urządzenia techniczne zwiększyła się w porównaniu z wynikami uzyskanymi w NSP2011.

Poprawa stopnia wyposażenia była efektem inwestycji gmin w rozwój infrastruktury technicznej sieci, przeprowadzonych remontów mających na celu podniesienie standardu zamieszkania najstarszych zasobów, jak również znacznej liczby dobrze wyposażonych budynków i mieszkań oddawanych do użytku.

Na koniec marca 2021 roku liczba mieszkań wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne, tj. wodociąg, ustęp i łazienkę, wyniosła ponad 14,5 mln i stanowiły one 94,8 proc. ogółu mieszkań zlokalizowanych na terenie kraju. Jednocześnie w więcej niż co drugim mieszkaniu występowały dodatkowo centralne ogrzewanie i gaz z sieci.

Spośród budynków, w których zlokalizowane były mieszkania, komplet urządzeń technicznych, tj. wodociąg, kanalizację i centralne ogrzewanie, doprowadzony był do ponad 5,8 mln budynków. Ich udział w ogólnej liczbie budynków z mieszkaniami wyniósł 83,9 proc.

Wśród budynków z podstawowymi urządzeniami technicznymi prawie 2,7 mln budynków wyposażonych było dodatkowo w gaz z sieci (38,3 proc. ogółu budynków z mieszkaniami).

Wyposażenie mieszkań w instalacje

W 2021 r. w najbardziej powszechną instalację, jaką jest wodociąg, wyposażonych było prawie 14,9 mln mieszkań (tj. 97,1 proc. ogółu mieszkań). W porównaniu z NSP2011 liczba mieszkań z wodociągiem wzrosła o prawie 15 proc. Zwiększyła się również liczba mieszkań z łazienką (o 19,4 proc.) oraz z ustępem spłukiwanym wodą bieżącą (o 16,2 proc.), a ich udziały w ogóle mieszkań wyniosły po 94,8 proc.

Ponad 12,9 mln mieszkań wyposażonych było w centralne ogrzewanie, tj. o 19,6 proc. więcej niż w 2011 r., a ich udział w ogólnej liczbie mieszkań w Polsce wyniósł 84,4 proc. W porównaniu z NSP2011 wzrosła także liczba mieszkań wyposażonych w gaz z sieci, których na koniec marca 2021 roku było prawie 8,8 mln (tj. o 15,8 proc. więcej niż w 2011 r.).

Najlepiej wyposażone w wodociąg były mieszkania zlokalizowane w województwach: śląskim (98,7 proc.), opolskim (98,2 proc.) i warmińsko-mazurskim (98,0 proc.), a w ustęp w województwach: śląskim i opolskim (po 97,6 proc.) oraz lubuskim (96,3 proc.).

Centralne ogrzewanie występowało najczęściej w mieszkaniach województw: zachodniopomorskiego (87,4 proc.), pomorskiego (87,2 proc.) oraz mazowieckiego (86,2 proc.), najrzadziej natomiast w województwach: lubelskim i świętokrzyskim (po 80,1 proc.) oraz podlaskim (81,3 proc.).

Liczba mieszkań ogrzewanych indywidualnie (tj. niekorzystających z centralnego ogrzewania z sieci lub ogrzewania zbiorowego ze źródła ciepła zasilającego jeden budynek wielomieszkaniowy) wyniosła natomiast ponad 8,1 mln, w tym przy wykorzystaniu centralnego ogrzewania rozprowadzanego indywidualnie prawie 5,9 mln.

W przypadku mieszkań ogrzewanych indywidualnie najczęściej wykorzystywanym paliwem do ogrzewania był węgiel kamienny, gaz ziemny i drewno, najrzadziej natomiast bioolej, biogaz i biomasa pochodząca z produkcji rolnej.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184489,ile-kosztuje-budowa-domu-koszty-rosna-przez-ceny-materialow