Tak powinno się oszczędzać na ogrzewaniu w blokach. Sprawdzone sposoby
- Jest wiele sposobów na to, by lepiej i oszczędniej ogrzać mieszkanie
- Chłodne powietrze może się dostawać do środka przez nieszczelne drzwi oraz okna
- Uszkodzony podzielnik wskaże, że zużyłeś więcej energii niż w rzeczywistości
Tanie ogrzewanie – jak to zrobić?
Jak czytamy na stronie biznes.interia.pl, aby obniżyć koszty ogrzewania mieszkania w bloku, warto przyjrzeć się najpierw sposobom, jakie stosujemy, aby oszczędzić. Nie korzystasz z nich? To błąd, który może cię sporo kosztować – i to dosłownie. A wystarczy po prostu zastosować kilka trików.
Przede wszystkim określ, czy temperatura w twoim mieszkaniu nie jest za wysoka. Może obniżenie jej o jeden czy dwa stopnie nie zrobi ci różnicy, ale twojemu portfelowi – na pewno.
Skoro jesteśmy przy zmianie temperatury, nie można nie wspomnieć o kaloryferach. Ich jakość jest równie ważna. Nie odpowietrzyłeś swoich po poprzednim sezonie grzewczym? W takim razie powinieneś to zrobić jak najszybciej.
Czytaj także: Dziurawa tarcza Morawieckiego. Szykuje się nowy dodatek
Samych grzejników nie zakrywaj – za np. zasłoną zgromadzi się ciepłe powietrze, a przecież powinno rozejść się po pomieszczeniu. Nie zasłaniaj także okien, bo słońce również może delikatnie nagrzać nam pomieszczenie.
A co ze szczelnością okien czy drzwi? Należy sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku. Jeśli nie, ciepłe powietrze będzie przez nie uciekać, a zimne – dostawać się do środka. A tego na pewno nie potrzebujesz.
Kiedy wychodzisz z mieszkania na dłużej – zakręć grzejniki. Podczas dwutygodniowego wyjazdu Twoje mieszkanie nie musi być ciepłe, a dla ciebie to zawsze dodatkowa oszczędność.
Wystarczy utrzymać w nim temperaturę o wysokości ok. 16-16 stopni. Wyższej nie potrzebujesz także snu. Wprost przeciwnie – nieco niższa sprawi, że będziesz spał lepiej.
W budynkach wielorodzinnych warto zainstalować – lub wymienić – podzielnik. Stare mogą generować błędy w pomiarach, przez co rachunek za ogrzewanie będzie zawyżony. Nowe są o wiele precyzyjne – przemyśl ten zakup, jeśli nie chcesz płacić więcej, niż powineneś.
Chcesz mieć grubszy portfel?
W innym artykule w InnPoland pisaliśmy o nawykach, które pozwolą ci zaoszczędzić. Nie tylko ogrzewanie możesz wykorzystać do zatrzymania przy sobie gotówki.
Bilans wydatków i przychodów – niby banał, ale nie każdy to robi. A czasem proste rozwiązania są najskuteczniejsze. Możesz zacząć choćby od zbierania paragonów. A same zakupy? Rób je z głową i z listą. Nie będą cię kusiły produkty, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
Drugi sposób? Bądź eko, a nie tylko planeta ci podziękuje. Gaszenie światła czy żarówki energooszczędne zmniejszą rachunki za prąd. I wreszcie... samo oszczędzanie. Odkładaj każdego miesiąca taką samą sumę. Wydawaj tylko to, co zostanie po tym i obowiązkowych opłatach oraz zakupach.