Nagroda Nobla z ekonomii przyznana. Dostał ją m.in. były szef amerykańskiego Fedu

Katarzyna Florencka
10 października 2022, 12:29 • 1 minuta czytania
W poniedziałek w południe poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Tym razem nagrodzono badania nad mechanizmami kryzysów finansowych – dzięki którym jesteśmy w stanie lepiej reagować na kolejne zawirowania na rynkach finansowych.
Noblistami z ekonomii zostali Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig Fot. Anders Wiklund/Associated Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Laureaci Nobla z ekonomii 2022

"Wielki Kryzys lat 30. sparaliżował światowe gospodarki na wiele lat i miał ogromne konsekwencje społeczne. Jednak dzięki wnioskom z badań tegorocznych laureatów lepiej poradziliśmy sobie z kolejnymi kryzysami finansowymi. Pokazali, jak ważne jest zapobieganie powszechnym upadkom banków" – takie przedstawiono uzasadnienie dla tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii.

Jednym z laureatów tegorocznej nagrody jest Ben Bernanke, który w latach 2006-14 pełnił funkcję szefa amerykańskiego Fedu – to on zarządzał tamtejszym bankiem centralnym w czasie kryzysu finansowego w latach 2007-2009. W swojej pracy akademickiej Bernanke analizował Wielki Kryzys lat 30., pokazując w jaki sposób zjawisko tzw. paniki bankowej (ang. bank runs; sytuacja, w której wielu klientów banku równocześnie próbuje wycofać z niego swoje depozyty) przyczyniło się do pogłębienia największego kryzysu finansowego XX wieku.

Z kolei Douglas Diamond i Philip Dybvig są autorami modeli teoretycznych wyjaśniających, w jaki sposób rola banków w społeczeństwie czyni je podatnymi na pogłoski o zbliżającym się upadku i jak można tę podatność zmniejszyć. Zaproponowali oni rozwiązanie tego problemu poprzez rządowe ubezpieczenia depozytów – fakt udzielenia takiej gwarancji przez państwo ma działać uspokajająco na obywateli, którzy są mniej skłonni do ulegania panice bankowej.

Douglas Diamond opisał również, funkcję, którą banki pełnią w społeczeństwie jako pośrednicy między oszczędzającymi a pożyczkobiorcami. Dzięki niej banki są lepiej przystosowane do oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców i tym samym gwarantują, że pożyczki są wykorzystywane na dobre inwestycje.

Tegoroczni nobliści otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,4 mln zł), którą podzielą pomiędzy siebie w trzech równych częściach. Oprócz tego podczas ceremonii, która odbędzie się tradycyjnie w grudniu tego roku, laureaci otrzymają dyplomy oraz medale noblowskie.

Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla

"Ekonomiczny Nobel" to jedyna nagroda, która nie została ustanowiona przez Alfreda Nobla w jego słynnym testamencie. Jej fundatorem jest Bank Szwecji, zaś ustanowiona została w 1968 roku. W 2022 roku Nagrodę Banku Szewcji im. Alfreda Nobla przyznano po raz 54.

Liczba laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych to aktualnie 92 osoby, z których najmłodsza w momencie otrzymania nagrody miała 46 lat, a najstarsza – 90 lat.

Czytaj także: https://innpoland.pl/137903,znamy-laureata-nobla-z-ekonomii-wygral-facet-ktory-wie-czemu-szastamy-pieniedzmi-i-nie-umiemy-oszczedzac