Nie wiesz, jak znaleźć grób bliskiej osoby? Mamy na to cztery sposoby

Natalia Bartnik
25 października 2022, 14:19 • 1 minuta czytania
Groby na dzień Wszystkich Świętych przygotowuje się kilka, kilkanaście dni wcześniej. Niektóre są odwiedzane rzadko, na inne rodzina wybiera się po raz pierwszy od dawna. Podpowiadamy, jak znaleźć grób, którego umiejscowienie nie jest znane.
Jak znaleźć grób danej osoby przed 1 listopada? Fot. Andrzej Zbraniecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Mapa nekropolii

Tradycyjna metoda na znalezienie grobu zmarłej osoby to skorzystanie z mapy nekropolii. Są one dostępne zarówno na stronach internetowych, jak i samych cmentarzach – informuje "Fakt". Na mapie zobaczymy podział na kwatery, będą zaznaczone alejki oraz wejścia na cmentarz.

Te bardziej szczegółowe są opatrzone numerami rzędów oraz kwater albo i samych grobów. Znalezione informacje wystarczy spisać, a potem sprawdzić miejsce na mapie cmentarza. Jednak ten sposób sprawdzi się tylko dla tych osób, które znają numer danej mogiły.

2. Wyszukiwarka internetowa

Bardzo popularne jest odnajdywanie grobów dzięki wyszukiwarkom mogił. Można wybrać lokalną albo nawet ogólnopolską. Część nekropolii ma autonomiczne wyszukiwarki.

Zwykle dodaje się do nich mapy. Do znalezienia grobu należy podać imię i nazwisko, datę śmierci, województwo, miejscowość oraz informację, na jakim cmentarzu została pochowana dana osoba. Wówczas zostanie nam wskazana lokalizacja miejsca spoczynku: numer pola oraz alei.

Jeśli nie mamy takich informacji, możemy użyć nawet samego nazwiska. Wówczas jednak wyników wyszukiwania będzie o wiele więcej. Największe wyszukiwarki ogólnopolskie to:

Można również skorzystać z wyszukiwarek lokalnych, m.in. w: Poznaniu, Wrocławie, Warszawie czy Gdańsku.

3. Firma opiekujaca się grobami

W wielu miastach znajdziemy firmy, które specjalizują się w utrzymywaniu i pielęgnacji grobów. Niektóre z nich oferują dojazd nawet do najmniejszych miejscowości na terenie Polski. Takim firmom można również zlecić odnalezienie grobu.

Koszt usługi wycenia się indywidualnie, ale zazwyczaj jest to powyżej 100 zł. Przy zlecaniu trzeba podać dane pochowanej osoby.

Czytaj także: Już nigdy nie zgubisz się na cmentarzu. Oto aplikacje, która poprowadzą cię między alejami

4. Aplikacje do wyszukiwania grobów

Miejsce pochówku pozwalają ustalić także wyszukiwarki internetowe. Są to np.:

Firmy oferują sprzątanie grobów

Osoby, które nie mogą zrobić tego osobiście, mają opcję zatrudnienia firmy sprzatającej groby. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland.

Usług jest wiele. Fachowcy posprzątają, postawią znicze albo przyniosą wiązankę. Mogą usunąć wypalone znicze, wyrzucenie stare wieńce, umycie powierzchnię grobu i nawet ją zaimpregnować.

Firma kupi nowe kwiaty oraz znicze, te drugie również zapali. Ich wygląd i ustawienie wybierca osoba opłacająca usługę. Następnie otrzymuje fotografię, na którym widać "nowy" grób. Koszt to powyżej kilkudziesięciu złotych. Znaczenie ma przy kwocie np. wielkość grobu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/162213,koszty-pogrzebu-i-cmentarza-zasilek-nie-wystarczy