Praca zdalna za wszelką cenę. Dla niej Polacy są gotowi się zwolnić [SONDAŻ]

Maria Glinka
13 listopada 2022, 17:04 • 1 minuta czytania
Praca zdalna przypadła do gustu Polakom. Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika, że prawie połowa zatrudnionych byłaby w stanie się zwolnić, gdyby szef nakazał częstszą pracę z biura. Co trzeci Polak jest w stanie zgodzić się na niższe zarobki, byleby tylko pracować zdalnie. Mimo tego dostrzegają pewne wady systemu.
Polacy pokochali pracę zdalną, ale to nie znaczy, że nie dostrzegają jej wad. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Praca zdalna popularna w dwóch branżach

Praca zdalna stała się powszechna tuż po wybuchu pandemii COVID–19. Pracodawcy nie chcieli narażać swoich pracowników na zakażenie koronawirusem w biurach i wprowadzali pracę z domu. Niektórzy nadal wykonują obowiązki służbowe w zaciszu domowym i jak wynika z badania Deloitte, dobrze odnajdują się w tej nowej rzeczywistości.

Wyniki badania zostały opublikowane w raporcie "Stan pracy hybrydowej w Polsce. Doświadczenia i oczekiwania pracowników". W ankiecie uczestniczyło 400 respondentów z różnych branż, pracujących na różnych stanowiskach – od asystenta po członka zarządu.

73 proc. ankietowanych przyznaje, że ich firmy wdrożyły pracę hybrydową lub zdalną. Na ten krok zdecydowało się 87 proc. firm z branży technologicznej i 82 proc. przedsiębiorstw finansowo–ubezpieczeniowych. Jak podaje wprost.pl, tego typu zasady nie obowiązują w co czwartej organizacji.

Częstsze wizyty w biurze? Polacy są gotowi się zwolnić

Co więcej, badanie dowodzi, że dla niektórych praca zdalna stała się priorytetem. Prawie połowa ankietowanych przyznaje, że jest skłonna poszukać nowego zatrudnienia, jeśli szefostwo podejmie decyzję o zwiększeniu liczby dni pracy z biura.

Poza tym jedna trzecia respondentów byłaby w stanie przystać na niższe zarobki, aby zachować lub uzyskać satysfakcjonującą liczbę dni pracy zdalnej.

Ile dni pracy z domu zadowala polskich pracowników? Trzy dni pracy zdalnej w tygodniu. Takiej odpowiedzi udzieliło 24 proc. ankietowanych.

Za co Polacy kochają pracę zdalną, a za co jej nienawidzą?

W trakcie badania uczestnicy byli pytani również o zalety pracy zdalnej. Najwięcej respondentów (78 proc.) przekonuje, że ogromnym atutem jest oszczędność czasu z uwagi na brak konieczności dojeżdżania do biura.

Z kolei 50 proc. badanych twierdzi, że poza biurem ma możliwość lepszego skupienia się nad obowiązkami. Natomiast 43 proc. ceni sobie elastyczność pracy zdalnej, która pozwala na załatwienie ważnych spraw prywatnych w godzinach pracy.

Jednak nie ma róży bez kolców – Polacy dostrzegają także wady pracy zdalnej. W tym kontekście najczęściej wskazywali rozpad relacji i spadek zaufania w zespole, który negatywnie wpływa na szybkość i efektywność procesów.

Niektórzy uważają, że w warunkach pracy zdalnej możliwości wyczucia nastrojów pracowników są ograniczone. Za wadę uważają też nieformalną wymianę informację. W takich warunkach wdrażanie nowych pracowników staje się ich zdaniem trudniejsze.

Praca zdalna będzie w kodeksie pracy. W planach nietypowa przerwa

Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, nadal trwają przygotowania do prawnego umocowania pracy zdalnej. Nowelizacja kodeksu pracy ze stosownymi przepisami w tej sprawie ma wejść w życie w 2023 r.

Nowe przepisy mają wprowadzić prawo do elastycznej organizacji czasu w pracy w trybie przerywanym. W praktyce pracownik mógłby wykonywać swoje obowiązki rano, po czym korzystałby z przerwy, aby zająć się dzieckiem, a do pracy wracałaby w godzinach wieczornych. Wniosek o taki tryb pracy mogliby składać rodzice dzieci do 8. roku życia.

Czytaj także: https://innpoland.pl/186277,praca-zdalna-moze-sie-skonczyc