Kredyt bez WIBOR-u. Mamy odpowiedź banków na postanowienie sądu

Natalia Bartnik
17 listopada 2022, 14:19 • 1 minuta czytania
Doktor Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, opublikował komunikat, w którym zaprzecza doniesieniom o "usunięciu" wskaźnika WIBOR. Stwierdził, że jest to nadinterpretacja postanowienia sądu.
Według ZBP informacje o "usunięciu" wskaźnika WIBOR okazały się nadinterpretacją Fot. Mariusz Gaczynski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

17 listopada Związek Banków Polskich na swojej stronie internetowej opublikował komentarz dr. Tadeusza Białka, wiceprezesa ZBP, w sprawie postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach. Dotyczy rzekomego obalenia WIBOR-u przez sąd.Treść komentarza zamieszczamy poniżej.

Komentarz w sprawie postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach

"W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o wydaniu przez Sąd Okręgowy w Katowicach postanowienia o zabezpieczeniu spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach mówiące o tym, iż kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR. W związku z tym powstało sporo pytań i nadinterpretacji tego postanowienia" – czytamy w komentarzu.  Jak podkreślono, przede wszystkim, nie jest to wyrok sądu ani żadne przesądzenie przez sąd o usunięciu WIBORu, to jest postanowienie o zabezpieczeniu, które czasowo reguluje w jaki sposób zobowiązanie będące przedmiotem sporu ma być  regulowane do czasu zakończenia procesu. Nie jest to stwierdzenie, że sąd uważa, że WIBOR jest nieprawidłowy, a takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej. Te informacje są nieprawdziwe.

Zdaniem ZBP, posługiwanie się takimi tezami to skrajne nadużycie. Na ten moment nie ma żadnego wyroku, który odnosiłby się do problematyki wskaźnika WIBOR. Przypominam, że WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych regulacji, w tym rozporządzenia BMR.  W podsumowaniu ZBP podkreślił, że opieranie swojej strategii na prawdopodobieństwie, że sąd usunie z umowy wskaźnik WIBOR, dla którego dodatkowo przewidziany jest obecnie dwuletni okres tranzycji na nowy wskaźnik WIRON, jest w praktyce mocno nierealistycznym oczekiwaniem.  Czytaj także: Czym jest WIRON? Wyjaśniamy, na czym polega następca WIBOR-u

Wskaźnik WIBOR obalony?

16 listopada pojawiła się informacja, że w imieniu swojej klientki kancelaria prawna wywalczyła obalenie wskaźnika WIBOR w umowie kredytu hipotecznego. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Z doniesień wynikało, że bank może pobierać jedynie swoją marżę i opłaty. Na tą chwilę kobieta ma spłacać 1700 zamiast 6700 zł miesięcznie.

"Obalenie WIBOR-u" miało wynikać z tego, że:

Czytaj także: https://innpoland.pl/183802,wird-zamiast-wibor-czyli-co-w-teorii-obnizka-naprawde-zmiana-neutralna