Ceny prądu w 2023 roku będą rekordowe. Jednak możesz być wśród tych, którzy zapłacą mniej

Natalia Bartnik
17 grudnia 2022, 15:48 • 1 minuta czytania
Od 1 stycznia 2023 r. czekają nas wyższe ceny prądu. Część gospodarstw domowych może jednak płacić tyle samo, co w tym roku, np. dzięki stosowaniu się do limitów zużycia energii.
Znamy kwoty nowych taryf za prąd Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Opłaty za prąd w 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. możemy się spodziewać znacznych podwyżek przy rachunkach za energię. Urząd Regulacji Energetyki właśnie zatwierdził nowe taryfy dla spółek PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót i Tauron Sprzedaż GZE, a także dystrybucji.

Cena może wzrosnąć nawet o 56-61 proc., ale niektórym uda się uniknąć wyższych opłat dzięki działaniom osłonowym.

Przekroczony limit zużycia

Co w sytuacji, gdy gospodarstwo przekroczy limit? Poniżej przedstawiamy, jak będą wyglądać (miesięczne) procentowe i nominalne zmiany dla odbiorców, którzy należą do grup taryfowych G11. Pod uwagę wzięto roczne zużycie na poziomie 2,5 tys. kWh, po przekroczeniu limitów. Wyliczenia zostały przygotowane przez "Fakt" na podstawie danych URE.

Taryfy dla Stoen Operator oraz E.ON nie zostały jeszcze zatwierdzone.

Jak płacić mniej?

Rząd wprowadził dwa bezpieczniki dla rachunków za prąd. Pierwszy gwarantuje, że jego cena nie wzrośnie, jeśli gospodarstwo domowe zmieści się w limicie zużycia. Wynosi on:

Drugi ze wspomnianych bezpieczników nakłada maksymalną cenę za prąd. Nie może ona przekroczyć 0,693 zł za kWh zużytą ponad ustawowy limit. Taryfy przyjęte przez URE zostały dostosowane do tych przepisów.

Wyższy limit zużycia zostanie przyznany, gdy w gospodarstwie mieszka: osoba niepełnosprawna, rolnicy, rodzice co najmniej trójki dzieci. Jednak aby skorzystać z ulgi, muszą złożyć oświadczenie u swojego sprzedawcy energii. Czas na to minie 30 czerwca 2023 r.

Komentarz odnośnie do rozwiązań zastosowanych przez rząd przygotował Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej oraz prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przyjęte przez rząd rozwiązania zachęcają do oszczędzania, aby nie tylko zmieścić się w limitach i płacić mniej, ale również by zmniejszać zużycie prądu, za co przewidziano premię w postaci obniżonych rachunków w 2024 r.Wojciech Dąbrowskiprezes Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Redakcji INNPoland komentarz przesłało Biuro Prasowe Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Czytaj także: Haczyk w cenach prądu. Niektórzy muszą zmienić umowy, duży dostawca ostrzega

Jak oszczędzać prąd przy używaniu laptopa?

W innym artykule w INNPoland zebraliśmy informacje o tym, jak ograniczyć zużycie prądu.

Jeśli pracujesz zdalnie, zwracaj uwagę na laptopa. Wyłączaj go podczas ładowania i odłączaj gniazdko od razu po tym, jak zobaczysz, że bateria jest pełna. Włącz funkcję uśpienia, gdy w danym momencie nie korzystasz ze sprzętu oraz dostosowuj jasność ekranu do tego, jak oświetlone jest miejsce, w którym pracujesz. Pamiętaj te o zamykaniu zbędnych zakładek czy wyłączaniu nieużywanych programów.

Czytaj także: https://innpoland.pl/122741,faktura-za-energie-za-co-tak-na-prawde-placimy