Awaria największego bloku energetycznego w Polsce. Sytuacja jest kryzysowa

Natalia Bartnik
22 grudnia 2022, 19:53 • 1 minuta czytania
Przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie działał największy blok energetyczny w Polsce. Czy jesteśmy przygotowani na taką ewentualność? Zobacz, co mówią eksperci na temat usterki.
W bloku B11 została wykryta usterka Fot. Mariusz Gaczynski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Usterka w największym bloku energetycznym w Polsce

22 grudnia 2022 r. Enea Wytwarzanie (Elektrownia Kozienice) opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat. Okazuje się, że największy blok energetyczny w Polsce B11 zmaga się z awarią układu parowego, przez którą ostatecznie blok będzie musiał wstrzymać pracę. Jak poinformowało przedsiębiorstwo, usterka została wykryta w czasie eksploatacji, dlatego pierwszą decyzją w tej sprawie było ograniczenie mocy. Następnym etapem będzie czasowe wyłączenie bloku, które ma umożliwić dokładne określenie powodu, dla którego wystąpiła awaria.

Czytaj także: Chcesz wiedzieć, ile dokładnie zużywasz prądu? Oto prosty sposób na obniżenie rachunków

Zanim uda się wyeliminować źródło problemu i naprawić układ parowy, Enea Wytwarzanie będzie musiała wstrzymać działanie bloku energetycznego. Wytwarzanie mocy ma nastąpić nocą z 23 na 24 grudnia, a więc równocześnie z rozpoczęciem okresu świątecznego. Termin ten miał zostać ustalony w porozumieniu z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

Elektrownia Kozienice podkreśliła, że "jest to czas zmniejszonego zapotrzebowania na energię elektryczną". Z tego względu już w poprzednich latach B11 w ogóle nie pracował w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

A kiedy największy w Polsce blok energetyczny znów zacznie działać? Eksperci oszacowali, że prawdopodobnie nastąpi to już 8 stycznia 2023 r. Enea Wytwarzanie zamieściła na swojej stronie internetowej informację od PSE.

PSE zapewnia, że tymczasowa i krótkotrwała niedostępność bloku B11 w Elektrowni Kozienice nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie systemu energetycznego, który pozostanie stabilny i zbilansowany.  Korzystne warunki pogodowe i istotnie zmniejszone zapotrzebowanie na energię w okresie świątecznym sprawia, że jest to czas na naprawy jednostek wytwórczych.Enea Wytwarzanie (Elektrownia Kozienice)

Jakie będą ceny prądu w 2023 r.?

To, że według prognoz w przyszłym roku ceny prądu będą jeszcze wyższe, nie powinno nikogo dziwić. W zależności od dystrybutora mogą wzrosnąć nawet o 56-61 proc., jednak niektóre gospodarstwa domowe mają szansę na opłacanie niższych rachunków za energię. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland.

Cena za energię elektryczną nie wzrośnie, gdy nie zostanie przekroczony limit zużycia. Wynosi on:

Czytaj także: https://innpoland.pl/187720,wniosek-o-tanszy-prad-jak-zlozyc-instrukcja-krok-po-kroku