Sprawdź konto, może dostałeś zwrot podatku. Skarbówka już je wypłaca
- Nadpłata podatku PIT zostanie zwrócona szybciej, gdy rozliczono się elektronicznie
- W przyśpieszonym terminie zwrot dostaną także osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny
- Do 24 lutego Urząd Skarbowy zwrócił ponad 370 mln zł
Zwrot z podatku w 10 dni
24 lutego 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwrot z podatku PIT najszybciej dostaną te osoby, którym należą się niewielkie kwoty. Na podstawie 215 tys. deklaracji podatnicy otrzymali już łącznie 370 mln zł.
"Dzięki automatyzacji zwrotów nadpłaty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni" – w komunikacie MF zacytowało zastępczynię dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej Annę Chałupę.
Czytaj także: Grubo ponad milion Polaków musi dopłacić do podatku. MF wskazało powody
Kiedy będzie zwrot nadpłaty?
O tym, kiedy otrzymamy zwrot, decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest to, jak szybko i w jaki sposób przesłaliśmy deklarację. Jeśli zrobiłeś to w formie:
- papierowej: czas oczekiwania to 3 miesiące od dnia złożenia zeznania;
- elektronicznej: czas oczekiwania to 45 dni od dnia złożenia zeznania.
Drugi przypadek dotyczy sytuacji, gdy użyliśmy e-Deklaracji lub Twojego e-PIT-u. Serwis podatki.gov.pl przypomina, że przyspieszony zwrot nadpłaty nastąpi w przypadku, gdy płatnik posiada Kartę Dużej Rodziny.
Jak się rozliczyć przez Twój e-PIT?
Zachęcam do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie można w najprostszy sposób rozliczyć się z podatku. Docenia to coraz więcej podatników, którzy w tym roku złożyli już w naszej usłudze ponad 2 mln deklaracji.
Za pomocą usługi Twój e-PIT podatek można rozliczyć przez gotowe rozliczenie, które przygotowuje Krajowa Administracja Skarbowa. O tym, jak mogą się rozliczyć osoby poniżej 26-tego roku życia, pisaliśmy w innym artykule w INNPoland.
Po przejściu na stronę rządową będziemy mogli wybrać jedną z następujących metod logowania:
- profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna;
- aplikacja mObywatel;
- dane autoryzujące: PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu.
Niezależnie od tego, którą wybierzesz, wyświetli się instrukcja logowania.
Jak wypełnić PIT?
Po lewej stronie ekranu zobaczysz listę opcji, wybierz "Bieżące dokumenty". W tej zakładce jest wstępnie wypełniony, interaktywny PIT za rok 2022. Formularz jest edytowalny, dlatego możesz sprawdzić dane i ewentualnie dokonać zmian. Ponieważ PIT powstaje na bazie konkretnych dokumentów, sprawdź, czy uwzględniono wszystkie.
Warto też zerknąć na ulgi. Jako osoba poniżej 26 roku życia możesz skorzystać z ulgi dla młodych, czyli tzw. PIT zerowego. Dzięki niemu twoje wynagrodzenie z zeszłego roku nie zostanie opodatkowane. Wszystko się zgadza? W takim razie zatwierdź i prześlij dokument do rozliczenia.
PIT należy przesłać w terminie od 15 lutego do 2 maja. Jeśli nie zdążysz tego zrobić lub z tego zrezygnujesz, system automatycznie zaakceptuje przygotowany wcześniej formularz. Po 2 maja od razu prześle go do rozliczenia.
Czytaj także: https://innpoland.pl/190931,duze-zwroty-pit-osoby-na-smieciowkach-beda-mialy-duze-zwroty-podatku