Tak się bawi tylko Hollywood. Nie uwierzysz, ile kosztuje organizacja gali rozdania Oscarów
- Ceremonia rozdania Oscarów 2023 odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek (12-13 marca).
- Oglądać można ją od 2 w nocy do 6 rano. Ceremonia kosztuje ok. 57 mln dolarów.
- Bilety na imprezę Vanity Fair Oscar Party kosztują co najmniej 80 000 dol. od pary.
- Wartość samej statuetki Oscara szacowana jest na skromne 400 dolarów.
Każdego roku serwis WalletHub przedstawia koszty związane z najważniejszą nocą w Hollywood. Według najnowszych informacji na rozdanie Oscarów w 2023 roku pójdzie rekordowe 56,8 mln dolarów.
Sam tzw. czerwony dywan (w rzeczywistości będzie miał inny kolor) o powierzchni 50 000 stóp kwadratowych kosztuje 24 700 dolarów. To nie jedyna szokująca liczba związana z czerwonym dywanem: jego instalacja zajmuje 600 godzin.
Aż trudno w to uwierzyć, ale największe gwiazdy wydają miliony, by dobrze wyglądać na tej imprezie. Według WalletHub kompletowanie wyglądu aktorki z absolutnego szczytu kosztuje 10 milionów dolarów. Składa się na to nie tylko sukienka czy innego rodzaju okrycie wierzchnie, ale i buty, torebki, biżuteria i inne gadżety.
Absolutny rekord w tej kategorii pobiła w 2014 roku Kate Blanchet, która pojawiła się na gali Oscarów, mając na sobie 18,1 miliona dolarów. Jej suknia Armani Privé za 100 000 dolarów była najtańszym elementem jej stroju. Wartość biżuteria szacowana była na 18 milionów dolarów.
O wiele niższy jest koszt ubrania i wyglądu debiutantek. Mają na sobie średnio ledwie 266 tysięcy dolarów. Ponieważ "koszt wyglądu" różni się w zależności od sławy danej osoby, średni "look" gwiazdy wyceniany jest na około 1,5 miliona dolarów.
To i tak niewiele w porównaniu do kosztów produkcji samych filmów. "Avatar: The Way of Water" – nominowany w tym roku w czterech kategoriach, w tym za najlepszy film – miał budżet od 350 do 460 milionów dolarów.
Oscar za grosze
Według WalletHub szacunkowy koszt każdej statuetki pokrytej 24-karatowym złotem przyznawanej zwycięzcom wynosi około 400 dolarów. Akademia przyznaje nagrody w 24 kategoriach, a zwycięzca nie może sprzedać swojej statuetki bez uprzedniej oferty sprzedaży jej Akademii za 1 dolara.
Każdy, kto wygra, nie wychodzi jedynie z tanią statuetką. Dostaje też torbę z upominkami. I nie jest to paczka cukierków, smycz i pendrive. Prezenty to często luksusowe zabiegi spa, ekskluzywne wakacje, biżuteria. WalletHub szacuje, że wartość każdej torby z upominkami wręczanej nominowanym do Oscara przekracza w tym roku 200 000 dolarów.
Z kolei Forbes szacuje, że jest to raczej 126 000 dolarów. Według tego serwisu wśród ekstrawaganckich prezentów, które nominowani otrzymają w tym roku, jest bon na remont domu (25 000 dolarów), warte 10 000 dolarów zabiegi przeciwstarzeniowe, kupony do ekskluzywnej restauracji.
Wisienką na torcie są ponoć trzydniowe wypady do luksusowej posiadłości w Ottawie. Ich wartość to ok. 40 tysięcy dolarów.
To się zwróci
WalletHub szacuje, że ABC, sieć telewizyjna, w której odbywa się ceremonia rozdania nagród, zarabia 117 milionów dolarów z reklam w dniu rozdania Oscarów. 30-sekundowa reklama emitowana podczas rozdania Oscarów, kosztuje blisko 2 miliony dolarów.
W niedzielę 12 marca w Dolby Theatre Los Angeles, czyli w nocy z niedzieli na poniedziałek 13 marca według czasu polskiego. W Polsce gala będzie transmitowana na żywo od godziny 2 w nocy i potrwa do 6 rano.
Ceremonię, którą transmituje stacja ABC, obejrzymy na Canal+ Premium oraz platformie Canal+ Online. Polskie studio oscarowe poprowadzą dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska i polski krytyk filmowy oraz prezenter telewizyjny Błażej Hrapkowicz.
Czytaj także: https://innpoland.pl/191402,ruszyly-kontrole-abonamentu-rtv-w-mieszkaniach-uwazajcie-na-oszustow