Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Być może będziesz wykluczony z dziedziczenia

Natalia Bartnik
16 marca 2023, 13:56 • 1 minuta czytania
Zmiany, jakie zajdą w prawie spadkowym, są coraz bliżej. Jedna z ważniejszych dotyczy kręgu spadkobierców. Zobacz, które osoby zostaną z niego wykluczone.
Będą zmiany w w prawie spadkowym Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kto będzie dziedziczył?

W tym roku prawo spadkowe ma objąć kilka zmian. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów już pod koniec 2022 r. informowała, że nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego ma m.in. ograniczyć krąg spadkobierców. Dziedziczyć nie będą dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli cioteczne i stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że z listy spadkobierców zostaną usunięci ci, którzy "uporczywie uchylali się od wykonywania wobec spadkobiercy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową".

Czytaj także: "Nie wiedziałam, czy bezdomny wujek ma długi". Formalności po śmierci bliskiego to hardkor

Zmiany w prawie spadkowym

Jednocześnie zniknie obowiązek poszukiwania dalekich krewnych spadkodawcy, którego do tej pory musiały dopełniać sądy. W efekcie obieg dokumentów oraz informacji staną się szybsze, a postępowania będą trwały krócej.

Ministerstwo Sprawiedliwości dodaje na swojej stronie, że spadkobierca na przyjęcie lub odrzucenie spadku będzie miał sześć miesięcy od dnia, w którym otrzymał informację o śmierci spadkodawcy. Zgodnie z projektem termin zostałby zawieszony, gdyby złożenie oświadczenia wymagało zezwolenia sądu opiekuńczego. W imieniu osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej zrobi to opiekun.

Spadek po śmierci bliskiej osoby

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o problemie związanym z dopełnianiem formalności po śmierci bliskiego. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, by wystawił akt zgonu. Potrzebne do tego będą:

Urząd należy poinformować o śmierci bliskiej osoby w ciągu 3 dni od jej nastąpienia. Natomiast w sytuacji, gdy przyczyną zgonu była choroba zakaźna, czas jest skrócony do 24 godzin.

Akt zgonu należy przedstawić np. wtedy, gdy chcemy rozwiązać umowę z operatorem sieci komórkowej, której klientem była osoba zmarła. Dokument jest też niezbędny również przy składaniu wniosku o zasiłek pogrzebowy.

Drugim najważniejszym dokumentem będzie dowód bycia spadkobiercą, a więc odpis postanowienia sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Musi być na nim klauzula prawomocności lub wypis aktu poświadczenia dziedziczenia.

Czytaj także: https://innpoland.pl/175311,spadek-po-wujku-lub-cioci-ile-podatku-trzeba-zaplacic