Te sklepy są dziś otwarte. Sprawdź, gdzie zrobić zakupy w Wielką Niedzielę
Które sklepy są otwarte w Wielką Niedzielę?
9 kwietnia 2023 r. to dzień wyjątkowy. W Kościele katolickim obchodzona jest Wielka Niedziela. Według prawa jest to także niedziela niehandlowa.
Z okazji święta większość sklepów będzie zamknięta. W Wielką Niedzielę z pewnością nie zrobimy zakupów w większych marketach. Zamknięte będą placówki należące do sieci Biedronka czy Lidl, ale zapominalscy wcale nie są na straconej pozycji.
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 10 stycznia 2018 r. przewiduje aż 32 wyjątki od zakazu handlu. Które sklepy są otwarte w Wielką Niedziele?
Z pewnością czynne będą stacje paliw, więc jest szansa na drobne zakupy przy okazji świątecznego tankowania. Poza tym otwarte powinny być placówki handlowe w hotelach i placówkach służby zdrowia.
Wyjątkiem od zakazu handlu objęte są także te punkty handlowe, w których za ladą stanie ich właściciele. Zatem niewykluczone, że otwarte będą małe sklepy osiedlowe.
Poza tym w Wielką Niedziele mogą być czynne sklepy działające na zasadzie franczyzy. Zakupy będzie można zrobić np. w placówkach należących do sieci Żabka czy Carrefour Express, ale decyzja w tym zakresie należy do franczyzobiorcy.
Warto jednak pamiętać, że w niedzielę niehandlową godziny otwarcia placówek mogą być inne niż w pozostałe dni. Informacja o zmianach w funkcjonowaniu sklepu powinna zawisnąć na drzwiach wejściowych.
Identyczne zasady obowiązują także 10 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny. Sklepy wrócą do standardowego funkcjonowania dopiero we wtorek 11 kwietnia.
Kara za łamanie zakazu handlu może być dotkliwa
Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają zapisów ustawy o zakazie handlu, narażają się na kary. Każdy, kto w dni objęte zakazem, powierza wykonywanie pracy w handlu zatrudnionemu, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.
Ten zapis nie ma zastosowania we wszystkich przypadkach. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiS) tłumaczy na swojej stronie internetowej, że w dni objęte zakazem handlu właściciele sklepów mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy członków rodziny (małżonka, dzieci własnych i przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków).
Kalendarz niedziel handlowych 2023
W tym roku prawo przewiduje tylko siedem niedziel handlowych. Trzy z nich są już za nami. Następne okazje na zrobienie zakupów w ostatni dzień tygodnia wypadają:
- 30 kwietnia 2023 r. – tuż przed majówką,
- 25 czerwca 2023 r. – tuż przed rozpoczęciem wakacji,
- 27 sierpnia 2023 r. – tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024,
- 17 grudnia 2023 r. – tydzień przed świętami Bożego Narodzenia,
- 24 grudnia 2023 r.
W związku z tym, że ostatnia z tegorocznych niedziel handlowych wypada w Wigilię, de facto będzie tylko sześć pełnych dni zwolnionych z zakazu handlu. 24 grudnia obowiązują bowiem inne przepisy – handel jest możliwy tylko do godz. 14:00. To pierwsza taka sytuacja od momentu wprowadzenia ustawowego zakazu handlu w niedzielę i święta.