ChatGPT "został człowiekiem". Tu sztuczna inteligencja "żyje własnym życiem"

Natalia Bartnik
12 kwietnia 2023, 11:27 • 1 minuta czytania
Wygląda na to, że ChatGPT znalazł sobie hobby. Informatycy "pozwolili" mu zagrać w grę komputerową podobną do The Sims. Sztuczna inteligencja dość szybko odnalazła się w świecie pikselowych ludzi.
Gra działa podobnie do The Sims Fot. JASON REDMOND/AFP/East News; Sims Polska/YouTube
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

ChatGPT jako komputerowy człowiek

ChatGPT nie jest świadomy ani inteligentny. A jednak sześciu ekspertów pozwoliło mu zagrać w grę podobną do The Sims, będącą symulatorem ludzkich zachowań. Przypomina właśnie tę, którą wyprodukowało EA Maxis Studios. O projekcie czytamy w Generative Agents: Interactive Simulacra of Human Behavior" opublikowanym na arxiv.org.

Akcja rozgrywa się w miasteczku Smallville. Widzimy 25 postaci, które informatycy nazywają agentami. W ich e-pamięci możemy sprawdzić, czym zajmowały się wcześniej. Główną postacią jest Isabelle chcąca zaplanować przyjęcie walentynkowe. Inni chcą np. promować sztukę albo zakładać podcasty.

Czytaj także: Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją. Wskazał, czego należy się bać

Agenci przekazują sobie informacje, do których niektórzy z nich nie dotarliby samodzielnie. Zdarzały się jednak błędy (halucynacje): postać wiedziała o czymś, choć w żaden sposób nie powinna.

Inne wynikały z tego, że język naturalny nie zawierał istotnych informacji społecznych. Przykład podano w "Generative Agents: Interactive Simulacra of Human Behavior".

Akademik ma łazienkę, którą może zajmować tylko jedna osoba, mimo że nazwa sugeruje coś innego. Niektórzy agenci zakładali, że łazienka jest przeznaczona dla więcej niż jednej osoby, ponieważ z tych w akademiku zwykle może korzystać więcej niż jedna osoba jednocześnie. Decydowali się wejść, gdy w środku była jeszcze jedna osoba.Generative Agents: Interactive Simulacra of Human BehaviorJoon Sung Park, Joseph O'Brien, Carrie Cai, Meredith Ringel Morris, Percy Liang i Michael Bernstein

ChatGPT w grze

Nad grą pracowało pięciu informatyków z Uniwersytetu Stanforda oraz jeden z Google Research: Joon Sung Park, Joseph O'Brien, Carrie Cai, Meredith Ringel Morris, Percy Liang i Michael Bernstein.

Stworzyli "symulowane osobowości", które wchodziły w interakcje oraz dążyły do osiągnięcia wybranych celów. Używały przy tym komunikacji tekstowej. Na platformie Phaser użytkownik może obserwować, jak gra ChatGPT, oraz zmieniać jego "plany" dotyczące działań czy relacji.

Aplikacja NewNew

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o aplikacji NewNew. Jak podał "New York Times", fani płacą w niej za głosowanie w ankietach, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad niektórymi decyzjami internetowych celebrytów.

Profesor Dariusz Jemielniak z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że powstanie powyższej aplikacji nie powinno być dla nas niczym zaskakującym. "Monetyzacja codzienności już nastąpiła. To tylko naturalna ewolucja tego, że influencerom płacą nie tylko firmy, ale i społeczność" – przekonuje.

Czytaj także: https://innpoland.pl/188503,jak-stworzyc-playliste-przy-uzyciu-ai-prosty-i-szybki-sposob