Boom na mieszkania z drugiej ręki. Dlaczego rosną ceny na rynku wtórnym?
- W I kwartale 2023 r. zwiększył się popyt na mieszkania z rynku wtórnego
- Skutkiem tego wzrosły ceny takich lokali
- Do zwiększonego zainteresowania mieszkaniami przyczyniła się m.in. decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 6,75 proc.
Mieszkania na rynku wtórnym
I kwartał 2023 r. okazał się wyjątkowo życzliwy dla mieszkań z rynku wtórnego. Ze względu na duże zainteresowanie wzrosły również ceny lokali z drugiej ręki. Specjaliści z portalu Nieruchomosci-online.pl wskazali, że najlepiej widać to na przykładzie 7 największych miast:
- Warszawy
- Krakowa
- Wrocławia
- Poznania
- Gdańska
- Szczecina
- Łodzi.
Czytaj także: Od 2015 r. ceny mieszkań wzrosły o 70 proc. Pamiętacie, kto wtedy wygrał wybory?
Wyniki z raportu portalu są jednoznaczne. Porównano liczbę zapytań o mieszkania z drugiej ręki z I kwartału 2023 r. oraz IV kwartału 2022 r. Wnioski? Teraz szuka się ich o 34 proc. częściej. Marzec 2023 r. jest pod tym względem miesiącem rekordowym od sierpnia 2021 r.
Czemu popyt wzrósł?
Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl mówi, że na popyt dwojako wpłynęła zapowiedź Bezpiecznego Kredytu 2 proc.
"Z jednej strony są beneficjenci programu, którzy (...) będą mogli zrealizować plany mieszkaniowe. Z drugiej strony są ci, którzy obecnie mają gotówkę lub zdolność kredytową, ale długo wstrzymywali się z zakupem. Teraz już nie odwlekają decyzji, ponieważ boją się, że tani kredyt spowoduje kolejne podwyżki cen" – czytamy w komunikacie portalu.
Są też inne czynniki:
- Stopy procentowe utrzymano na dotychczasowym poziomie 6,75 proc.
- Osoby, które szukają mieszkania, przyzwyczaiły się do sytuacji na rynku.
- Komisja Nadzoru Finansowego złagodziła wymogi dotyczące udzielania kredytów: przy tych opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej powinno się stosować najniższy poziom bufora minimalny poziom bufora (2,5 pkt. proc.).
Jak zmieniły się ceny?
Porównując ceny kwartał do kwartału, można zauważyć, że:
- kawalerki podrożały o 2-6 proc.,
- mieszkania 2-pokojowe o 2-5 proc.,
- mieszkanie powyżej 2 pokoi o 1-7 proc.
Ceny spadły w bardzo niewielu przypadkach i wynosiły od 1 do 2 proc.
Prognozy dla rynku wtórnego
Jak w najbliższym czasie może się kształtować rynek wtórny? Project manager z Nieruchomosci-online.pl Alicja Palińska omówiła to na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli biur nieruchomości.
Pośrednicy są raczej zgodni, że taniej nie będzie. W przypadku kawalerek utrzymania wysokich stawek w najbliższym kwartale spodziewa się 47 proc. ankietowanych, a 42 proc. Widzi pole do dalszych wzrostów. W segmencie większych mieszkań wygląda to podobnie: 40 proc. pośredników prognozuje stabilizację, a 34 proc. dostrzega pole do kolejnych wzrostów cen.
Bezpieczny Kredyt 2 proc.
Jak już wspomnieliśmy, jednym z zielonych świateł dla kupujących okazał się Bezpieczny Kredyt 2 proc. Pisaliśmy o nim w innym artykule w INNPoland. W ramach tego programu obywatel będzie mógł zaciągnąć kredyt o maksymalnej wysokości 500 tys. zł. Jest przeznaczony dla osób, które:
- nie przekroczyły 45 lat
- nie miały i nie mają swojego lokalu lub prawa do niego.