Boom na mieszkania z drugiej ręki. Dlaczego rosną ceny na rynku wtórnym?

Natalia Bartnik
17 kwietnia 2023, 13:38 • 1 minuta czytania
Na rynku nieruchomości rosną inflacja, ceny i niepewność. Tak samo jak zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki. Dlaczego akurat teraz? I czemu to marzec został popytowym rekordzistą? Odpowiadamy.
Jakie są prognozy dla rynku wtórnego? Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mieszkania na rynku wtórnym

I kwartał 2023 r. okazał się wyjątkowo życzliwy dla mieszkań z rynku wtórnego. Ze względu na duże zainteresowanie wzrosły również ceny lokali z drugiej ręki. Specjaliści z portalu Nieruchomosci-online.pl wskazali, że najlepiej widać to na przykładzie 7 największych miast:

Czytaj także: Od 2015 r. ceny mieszkań wzrosły o 70 proc. Pamiętacie, kto wtedy wygrał wybory?

Wyniki z raportu portalu są jednoznaczne. Porównano liczbę zapytań o mieszkania z drugiej ręki z I kwartału 2023 r. oraz IV kwartału 2022 r. Wnioski? Teraz szuka się ich o 34 proc. częściej. Marzec 2023 r. jest pod tym względem miesiącem rekordowym od sierpnia 2021 r.

Czemu popyt wzrósł?

Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl mówi, że na popyt dwojako wpłynęła zapowiedź Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

"Z jednej strony są beneficjenci programu, którzy (...) będą mogli zrealizować plany mieszkaniowe. Z drugiej strony są ci, którzy obecnie mają gotówkę lub zdolność kredytową, ale długo wstrzymywali się z zakupem. Teraz już nie odwlekają decyzji, ponieważ boją się, że tani kredyt spowoduje kolejne podwyżki cen" – czytamy w komunikacie portalu.

Są też inne czynniki:

Jak zmieniły się ceny?

Porównując ceny kwartał do kwartału, można zauważyć, że:

Ceny spadły w bardzo niewielu przypadkach i wynosiły od 1 do 2 proc.

Prognozy dla rynku wtórnego

Jak w najbliższym czasie może się kształtować rynek wtórny? Project manager z Nieruchomosci-online.pl Alicja Palińska omówiła to na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli biur nieruchomości.

Pośrednicy są raczej zgodni, że taniej nie będzie. W przypadku kawalerek utrzymania wysokich stawek w najbliższym kwartale spodziewa się 47 proc. ankietowanych, a 42 proc. Widzi pole do dalszych wzrostów. W segmencie większych mieszkań wygląda to podobnie: 40 proc. pośredników prognozuje stabilizację, a 34 proc. dostrzega pole do kolejnych wzrostów cen.Alicja Palińskaproject manager w zespole Nieruchomosci-online.pl.

Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Jak już wspomnieliśmy, jednym z zielonych świateł dla kupujących okazał się Bezpieczny Kredyt 2 proc. Pisaliśmy o nim w innym artykule w INNPoland. W ramach tego programu obywatel będzie mógł zaciągnąć kredyt o maksymalnej wysokości 500 tys. zł. Jest przeznaczony dla osób, które:

Czytaj także: https://innpoland.pl/192449,pis-chce-obnizyc-ceny-mieszkan-wymyslili-centralny-rejestr