Istotne zmiany w nieruchomościach. Jest podpis prezydenta, znika ważny podatek

Paweł Orlikowski
25 lipca 2023, 16:56 • 1 minuta czytania
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia zasady wykupu gruntów poprzez likwidację użytkowania wieczystego. Zwalnia także z opłaty podatku PCC za zakup pierwszego mieszkania.
Prezydent podpisał pakiet nowelizacji. Znika użytkowanie wieczyste i PCC za pierwsze mieszkanie. Fot. Adam Burakowski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zakup pierwszego mieszkania będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ta zakłada też likwidację użytkowania wieczystego, która umożliwi firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym wykup gruntów.


Znowelizowane zostaną przepisy ustaw o:

Brak PCC na pierwsze mieszkanie, wyższy podatek za kilka nieruchomości

Nowelizacja zawiera także zmiany w zakresie PCC – podatku od czynności cywilnoprawnych. Zakup sześciu mieszkań i więcej w ramach jednej inwestycji (w jednym budynku lub kilku budynkach na jednej nieruchomości gruntowej) zostanie objęty 6-procentowym PCC

Z kolei duże ułatwienie i tysiące złotych oszczędności obejmą nabywców pierwszego w życiu mieszkania. Taki zakup będzie całkowicie zwolniony z PCC.

Zmiany w nieruchmościach – wykup gruntów

Jak podaje PAP, Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że podstawowym celem nowelizacji ustawy jest umożliwienie nabycia prawa własności użytkownikom wieczystym gruntów, które nie uległy dotąd uwłaszczeniu z mocy prawa lub na podstawie decyzji administracyjnej.

Nowelizacja przewiduje też, że cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą będzie ustalana na poziomie co najmniej 20-krotności dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

W przypadku niewykorzystywania nieruchomości pod działalność gospodarczą, cena będzie ustalana na poziomie 20-krotności dotychczasowej opłaty.

"Ponadto w ciągu roku od wejścia w życie ustawy użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz" – czytamy.

Nowelizacja przepisów ma też przyspieszyć rozwój społecznych agencji najmu (SAN). Są to podmioty współpracujące z gminą, które pośredniczą między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami niemogącymi sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania na warunkach rynkowych.

Rozszerzono katalog podmiotów, które mogą prowadzić SAN-y. Ponadto umożliwiono im dzierżawę budynków niemieszkalnych w celu przekształcania ich na lokale mieszkalne lub budynki mieszkalne jednorodzinne. Co więcej, podmioty te będą mogły ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach Funduszu Dopłat w BGK.

Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia. Jedynie wyższe PCC od sześciu i więcej nieruchomości wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2024 r.