Siedem kotów w siedmiu domach. Poradzisz sobie z zagadką starożytnych Egipcjan?

Sebastian Luc-Lepianka
04 sierpnia 2023, 09:21 • 1 minuta czytania
O tym, że nasze kochane leniuchy uwielbiali starożytni Egipcjanie, wiedzą wszyscy. Kochali kociaki tak bardzo, że nie tylko je czcili, ale nawet poświęcali im zagadki, nad którymi zapewne głowili się ich uczniowie.
Liczymy koty jak Egipcjanie. Fot. CM Dixon/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wyobraźcie sobie, że jesteście studentami matematyki w starożytnym Egipcie i każą wam wykonać zadanie. Na kotach. Oczywiście nie chodzi o liczenie wszędobylskich zwierzaków, a łamigłówkę matematyczną, która testuje nasze zdolności mnożenia. 


Zagadka siedmiu domów i siedmiu kotów

W tej zagadce mamy:

Pytanie: ile łącznie jest obiektów w każdym z domów?

Chodzi o koty, myszy, źdźbła orkiszu i ziarna. Dobrej zabawy i powodzenia, odpowiedź znajdziecie na końcu artykułu, a po drodze także inną odmianę łamigłówki.

Zagadka z Egiptu i jej warianty

Nie jest ona dosłownie słowo w słowo zgadywanką ze starożytności, ale przypomina tę, którą można odnaleźć w Papirusie Matematycznym z Rhind, datowanym na 1550 rok p.n.e., dokument jest obecnie wystawiony w Muzeum Brytyjskim.

Możecie spotkać się z jej odmianami i wariantami, w końcu łatwo ją przerobić, bo opiera się o podstawy mnożenia i łatwo zmienić pewne wartości. Spróbujcie jeszcze swoich sił z odmianą tej łamigłówki:

Pytanie: Ile nóg jest w sali?

Ta jest nieco podchwytliwa i potrafi namieszać. Jak testowałem ją na ChatGPT, AI pomyliło się dwa razy nim odgadło!

Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Rozwiązania zagadek

Oto rozwiązania powyższych łamigłówek.

W obu chodzi o mnożenie. Więc pierwsza zagadka: Mamy 7 domów, a w każdym 7 kotów, co tworzy podstawę, z której policzymy resztę - kotów jest 49. Mnożymy następnie 49 przez 7 myszy = 343 myszy. Te razy 7 źdźbeł = 2401 źdźbeł orkiszu. I w końcu 2401 źdźbeł orkiszu razy 7 ziaren = 16 807 ziaren orkiszu. Teraz wystarczy zsumować obiekty (17 199) i podzielić przez liczbę domów = 2457 obiektów w każdym domu.

W drugiej zagadce można zastosować tę samą metodę, jest tylko nieco bardziej podchwytliwa - w końcu ludzie i koty mają inną liczbę nóg.

Siedmioro dzieci ma łącznie 14 nóg, co jest znowu prostym startem. Mamy teraz wciśnięte w plecaki koty. Dużych kotów jest razem 49 (14*7) więc mnożymy przez liczbę łap = 196. Małe kociaki to oczywiście 49*7, a potem wynik (343) przez łapki: 1372. Teraz wystarczy zsumować liczbę nóg i rozwiązaniem jest liczba 1582.

Czytaj także: https://innpoland.pl/196883,zagadka-einsteina-czy-umiesz-rozwiazac-zagadke-rybki