Siedem kotów w siedmiu domach. Poradzisz sobie z zagadką starożytnych Egipcjan?
Wyobraźcie sobie, że jesteście studentami matematyki w starożytnym Egipcie i każą wam wykonać zadanie. Na kotach. Oczywiście nie chodzi o liczenie wszędobylskich zwierzaków, a łamigłówkę matematyczną, która testuje nasze zdolności mnożenia.
Zagadka siedmiu domów i siedmiu kotów
W tej zagadce mamy:
- 7 domów,
- w każdym domu 7 kotów,
- każdy kot kontroluje grupę 7 myszy,
- każda mysz biegnie przez dom z 7 źdźbłami orkiszu,
- każde źdźbło orkiszu ma 7 pojedynczych ziaren.
Pytanie: ile łącznie jest obiektów w każdym z domów?
Chodzi o koty, myszy, źdźbła orkiszu i ziarna. Dobrej zabawy i powodzenia, odpowiedź znajdziecie na końcu artykułu, a po drodze także inną odmianę łamigłówki.
Zagadka z Egiptu i jej warianty
Nie jest ona dosłownie słowo w słowo zgadywanką ze starożytności, ale przypomina tę, którą można odnaleźć w Papirusie Matematycznym z Rhind, datowanym na 1550 rok p.n.e., dokument jest obecnie wystawiony w Muzeum Brytyjskim.
Możecie spotkać się z jej odmianami i wariantami, w końcu łatwo ją przerobić, bo opiera się o podstawy mnożenia i łatwo zmienić pewne wartości. Spróbujcie jeszcze swoich sił z odmianą tej łamigłówki:
- W sali jest 7 dzieci,
- każde dziecko ma 7 plecaków,
- w każdym plecaku jest 7 dużych kotów,
- każdy duży kot ma 7 małych kotów.
Pytanie: Ile nóg jest w sali?
Ta jest nieco podchwytliwa i potrafi namieszać. Jak testowałem ją na ChatGPT, AI pomyliło się dwa razy nim odgadło!
Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Rozwiązania zagadek
Oto rozwiązania powyższych łamigłówek.
W obu chodzi o mnożenie. Więc pierwsza zagadka: Mamy 7 domów, a w każdym 7 kotów, co tworzy podstawę, z której policzymy resztę - kotów jest 49. Mnożymy następnie 49 przez 7 myszy = 343 myszy. Te razy 7 źdźbeł = 2401 źdźbeł orkiszu. I w końcu 2401 źdźbeł orkiszu razy 7 ziaren = 16 807 ziaren orkiszu. Teraz wystarczy zsumować obiekty (17 199) i podzielić przez liczbę domów = 2457 obiektów w każdym domu.
W drugiej zagadce można zastosować tę samą metodę, jest tylko nieco bardziej podchwytliwa - w końcu ludzie i koty mają inną liczbę nóg.
Siedmioro dzieci ma łącznie 14 nóg, co jest znowu prostym startem. Mamy teraz wciśnięte w plecaki koty. Dużych kotów jest razem 49 (14*7) więc mnożymy przez liczbę łap = 196. Małe kociaki to oczywiście 49*7, a potem wynik (343) przez łapki: 1372. Teraz wystarczy zsumować liczbę nóg i rozwiązaniem jest liczba 1582.