Spore zmiany w spadkach, oni nie załapią się na majątek. Prezydent zdecydował
Mniej uprawnionych do spadku. Oni już się nie załapią
Szykują się spore zmiany w dziedziczeniu. Wszystko za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, którą w poniedziałek 7 sierpnia 2023 r. podpisał prezydent Andrzej Duda.
Przepisy zmieniają krąg spadkobierców zaliczanych do trzeciej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Należą do niej dziadkowe spadkodawcy, a także ich potomkowie.
Nowelizacja zakłada zmniejszenie kręgu spadkobierców w tej grupie. Jak donosi "Wprost", teraz o część majątku po zmarłym będą mogli ubiegać się wyłącznie: dziadkowie, rodzeństwo rodziców spadkodawcy oraz ich potomkowie.
Oznacza to, że z grona spadkobierców wykluczono dalszych potomków dziadków spadkodawcy. Chodzi o stryjeczne lub cioteczne wnuki, a także dalsze pokolenia. Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację, przekonuje, że takie osoby zazwyczaj nie utrzymują kontaktów ze spadkodawcą, a zmiana odzwierciedla obecne relacje rodzinne.
Resort uważa, że dzięki tej modyfikacji "skróci się czas postępowań". Sądy nie będą już musiały z urzędu szukać dalszych krewnych zmarłego, którzy często nawet nie zdają sobie sprawy ze śmierci.
Kto jest niegodny dziedziczenia?
To niejedyne zmiany, jakie zakłada nowelizacja kodeksu cywilnego. W przepisach pojawia się także nowość – pojęcie osoby niegodnej dziedziczenia.
Za taką osobę uznaje się każdego, kto "uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową". RMF FM wskazuje, że dotyczy także uporczywego uchylania się od sprawowania pieczy nad spadkodawcą.
Nowe przepisy wejdą w życie trzy miesiące od ogłoszenia.
Nachodzi 800 plus. Kiedy wyższe 500 plus trafi do rodzin?
Również w poniedziałek prezydent podpisał ustawę, która zmienia 500 plus w 800 plus. Do złożenia podpisu doszło na pikniku rodzinnym w Tarczynie (woj. mazowieckie) w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, nowa kwota programu będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 r., ale rodzice otrzymają 800 plus z opóźnieniem. Pierwsze 800 zł wpadną na konta 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Ma to związek z faktem, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje trochę czasu, aby przystosować się do nowych regulacji.
800 zł na każde dziecko do 18. roku życia będzie wypłacane z urzędu – tak, jak w przypadku 500 plus. Oznacza to, że rodzice i opiekunowie nie będą musieli składać dodatkowych wniosków o zwiększenie kwoty świadczenia.