Fatalne warunki w zakładach pogrzebowych. Tym podpadły sanepidowi
Przerażające warunki w zakładach pogrzebowych. Oto nieprawidłowości
W poniedziałek 7 sierpnia 2023 r. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zaprezentował raport "Stan Sanitarny Kraju", z którego dowiadujemy się m.in. jakie warunki panują w zakładach pogrzebowych. Wnioski: jest bardzo źle.
W 2022 r. sanepid skontrolował 705 z 1410 zakładów pogrzebowych. GIS dopatrzył się w sumie 30 nieprawidłowości. Jak donosi "Fakt" aż połowa z nich dotyczyła nieodpowiedniego stanu sanitarno–higienicznego.
Najwięcej wątpliwości wzbudziły pomieszczenia, które służą do przygotowywania zwłok. Zastrzeżenia pojawiły się także w przypadku chłodni i urządzeń chłodniczych.
Inspektorzy negatywnie ocenili również procedury mycia i dezynfekcji w samochodach przewożących zwłoki. Domy pogrzebowe podpadły także za sprzęt do ceremonii i sprzęt porządkowy np. za maty i skrzynie do ekshumacji. Wątpliwości wzbudził także sposób przechowywania odpadów w trakcie przygotowywania zwłok do pochówku.
Pracownicy i klienci nie mają co liczyć na dobre traktowanie
Inspektorzy prowadzili kontrole także pod kątem narażenia pracowników. W aż 630 zakładach (czyli w prawie 90 proc. wszystkich skontrolowanych) wykryto nieprawidłowości.
Okazuje się, że w wielu firmach brakuje środków do ochrony indywidualnej. Poza tym w ponad 120 zakładach pogrzebowych są zatrudnione osoby, które nie posiadają aktualnych badań lekarskich.
Jak się okazuje, wiele domów pogrzebowych nie przywiązuje także zbyt dużej wagi do warunków, w których przebywają ich klienci. Inspektorzy mieli bowiem mnóstwo zastrzeżeń względem pomieszczeń, w których bliscy żegnają się ze zmarłymi.
Koszty pogrzebu rosną, a zasiłek nie
Choć warunki w zakładach pogrzebowych wołają o pomstę do nieba, to za te usługi trzeba płacić fortunę. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, realne koszty pogrzebu oscylują wokół 7-8 tys. zł. Najdroższej jest w większych miastach.
Problem polega na tym, że wydatki związane z pochówkiem bliskiej osoby są ponad dwukrotnie wyższe niż zasiłek pogrzebowy. Kwota tego wsparcia nie była podnoszona od 12 lat. Pomoc od państwa wynosi zaledwie 4 tys. zł.
Na jesieni ubiegłego roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonywało, że analizuje scenariusz podniesienia zasiłku pogrzebowego w kontekście finansowym. Później sprawa ucichła, ale ostatnio milczenie przerwał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
– Zrobię wszystko, żeby jeszcze przed wyborami załatwić sprawę podwyższenia zasiłku pogrzebowego – przekonywał na początku lipca 2023 r. Od słów polityka niemal natychmiast odciął się jego resort i nadal nie wiadomo, co dalej z zasiłkiem pogrzebowym.