Pułapka na przedsiębiorców. Zapłacisz niższy ZUS, to oberwiesz wyższym podatkiem

Konrad Bagiński
23 sierpnia 2023, 09:30 • 1 minuta czytania
Osoby korzystające z małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy. To teoretycznie doskonała wiadomość dla tysięcy małych przedsiębiorców. Ale jednocześnie pułapka, bo niższy ZUS to... wyższy podatek.
Powrót na mały ZUS+: niższe składki, ale większy podatek Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, przedsiębiorcy i samozatrudnieni na jednoosobowej działalności gospodarczej, którzy teraz korzystają z ulgi Mały ZUS Plus – będą mogli korzystać z niej o rok dłużej, czyli nie przez trzy, lecz przez cztery lata.


Mały ZUS Plus (MZ+) to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z wydłużonego okresu obowiązywania MZ+ będą mogli skorzystać ci z nich, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi. Ważne: MZ+ nie obejmuje składki zdrowotnej.  

Co z podatkiem?

Jak pisze "Rzeczpospolita", przedsiębiorcy korzystający lub chcący skorzystać z ulgi, muszą pamiętać o niezwykle istotnej rzeczy: podatku. Bo zmniejszenie tych kwot oznacza wyższy dochód z działalności i większy podatek.

– Jeśli po powrocie na mały ZUS+ przedsiębiorca zapłaci mniejsze kwoty wymienionych składek, będzie miał wyższy dochód. W konsekwencji wyjdzie mu większy PIT. A także składka zdrowotna, która na skali i liniówce jest liczona od dochodu – tłumaczy Piotr Juszczyk z inFaktu na łamach dziennika.

A jak wygląda sytuacja przedsiębiorców na ryczałcie? "Rz" przypomina, że składki na ubezpieczenia społeczne mogą odliczyć od przychodu. Składki na Fundusz Pracy im przepadają, bo nie naliczają kosztów.

– Po powrocie na mały ZUS+ ryczałtowiec płaci mniej na ubezpieczenia społeczne, mniej też odlicza, zapłaci więc wyższy podatek. Może też zdarzyć się, że mniejsze odliczenia spowodują podwyższenie składki zdrowotnej – dodaje Piotr Juszczyk.

Dla kogo mały ZUS?

"Przedsiębiorcy, którzy obecnie, tj. w 2023 r., korzystają z ulgi Małego ZUS Plus, od dziś mają możliwość przedłużenia jej o kolejnych 12 miesięcy" – informuje MRiT. W sumie będą mogli opłacać niższe składki przez 4 lata.

Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców, która obowiązuje od 2020 r.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy przez maksymalnie 48 miesięcy (od 1 sierpnia 2023 roku) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, o ile m.in.:

"To rozwiązanie dobrowolne i jednorazowe skierowane do najmniejszych przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z MZ+ i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł" – podkreśla resort rozwoju.

Jak dodano w komunikacie, z rozwiązania skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. zakończyli korzystanie z ulgi Mały ZUS Plus ponieważ minęło już 36 miesięcy, (3 lata), np. w styczniu tego roku.

Stanie się tak jednak, jeśli spełniają warunki ustawowe. Mogą zgłosić się do ZUS do 31 grudnia 2023 r., a już od kolejnego miesiąca ponownie będą mogli opłacać niższe składki.

Przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 r., nie będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

Zasady skorzystania z dodatkowego MZ+

By móc skorzystać z dodatkowej ulgi, podstawa wymiaru składek na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Co ważne, nie trzeba obecnie dopełniać dodatkowych formalności. Natomiast w kolejnych latach korzystania z ulgi konieczna jest weryfikacja, czy nadal spełnia się warunki przewidziane w przepisach (przede wszystkim wysokość przychodu za rok ubiegły) i ustalenie dochodu z roku poprzedniego, aby obliczyć podstawę wymiaru składek.

Według danych MRiT z grudnia 2022 roku, z ulgi Mały ZUS Plus korzystało 235,7 tys. osób. Resort szacuje, że z dodatkowego "MZ+" w 2023 r.  skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.