Wakacje kredytowe i zerowy VAT na żywność – co dalej? Ministerstwo Finansów z zapowiedzią
Mniej niż miesiąc do wyborów parlamentarnych, a rząd zajmuje głos ws. palących kwestii. Tym razem wiceminister finansów Artur Soboń mówił o tym, co dalej z wakacjami kredytowymi i obniżonym VAT-em na żywność.
Już pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki wspomniał, że rząd nie wyklucza wydłużenia wakacji kredytowych, jeśli będzie to konieczne, ale dodał też, że najpewniej pojawi się kryterium dochodowe, o czym informowaliśmy w INNPoland.
Jednak w poniedziałek 18 września minister Soboń odwiedził studio Polsat News i zapowiedział, że nie tylko wakacje kredytowe, ale i zerowy VAT na żywność mogą zostać wydłużone.
– W ciągu najbliższych dni będzie ogłoszona decyzja dotycząca wakacji kredytowych. Ogłosimy to oczywiście przed wyborami, natomiast jeśli będzie to wymagało zmian legislacyjnych, to nie da się tego wprowadzić przed wyborami – powiedział
Pytany o ewentualne przedłużenie tarcz antykryzysowych, minister przypomniał słowa premiera, który zapowiedział, że dopiero pod koniec roku zapadnie decyzja m.in. o tym, czy kontynuować zerowy VAT na żywność.
– Przed przyjęciem budżetu państwa na 2024 r. musimy zdecydować o tym, czy kontynuować zerową stawkę VAT na żywność, czego nie wykluczam – wskazał w Polsacie News wiceminister finansów Artur Soboń.
Od początku uruchomienia wakacji kredytowych w 2022 r. do końca stycznia 2023 r. sięgnęło po nie ponad 1,8 mln osób – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
Ustawa obniżająca VAT na żywność weszła w życie 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa oraz prąd. Obniżona stawka VAT na żywność obowiązuje do końca 2023 r.
Wakacje kredytowe a obniżka stóp procentowych
Dyskusja o wydłużeniu wakacji kredytowych trwa, mimo obniżenia stóp procentowych przez RPP aż o 75 pb. (stopa referencyjna wynosi obecnie równe 6 proc.).
Warto pamiętać, że obniżki stóp z dużym opóźnieniem będą przekładały się na wysokość rat kredytowych. Oprocentowanie kredytów opartych o WIBOR 3M jest aktualizowane raz na trzy miesiące, a tych o WIBOR 6M raz na sześć miesięcy.
Dlatego też wydaje się dość prawdopodobne, że rząd przedłuży wakacje kredytowe na pierwszy kwartał lub pierwsze dwa kwartały przyszłego roku.