KE reaguje na skargę Ukrainy do WTO na Polskę. Padła jasna deklaracja
Jest reakcja Komisji Europejskiej na skargę Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu (WTO). KE przekazała Polsce, Słowacji i Węgrom, że będzie reprezentować te państwa przed WTO – powiedziała PAP rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer.
Jak dodała, "polityka handlowa jest wyłączną kompetencją Unii Europejskiej. To Unia, a nie państwa członkowskie, uchwala prawo w dziedzinie handlu".
Nie inaczej jest w przypadku międzynarodowych umów handlowych. Bruksela współpracuje również z WTO, aby rozwiązać kwestię związaną z ukraińskim zbożem, zaznaczyła Ferrer.
– Wspólnie chce wypracować zasady światowego handlu i usunięcia przeszkód w handlu między członkami WTO – dodała rzeczniczka KE.
Skraga Ukrainy do WTO
Przypomnijmy, w poniedziałek 18 września br. Kijów złożył skargę do WTO na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem embarga na zboże z Ukrainy.
– Przestrzegam władze ukraińskie – jeżeli będą eskalować konflikt, to będziemy dokładać kolejne produkty do zakazu wwozu na terytorium Polski – zapowiedział Mateusz Morawiecki.
Czytaj także: https://innpoland.pl/198811,kierwinski-z-ko-o-aferach-pis-i-pomysle-na-polske-po-wyborachRozporządzenie Komisji Europejskiej z maja br. wygasło 15 września. Dotyczyło ono zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do pięciu państw przygranicznych (Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji).
Jak podkreśla PAP, Komisja Europejska postanowiła znieść to embargo z uwagi na solidarność z państwem walczącym z Rosją i wobec faktu, że Rosja zawiesiła tzw. porozumienie zbożowe.
To wywołało reakcję polskiego rządu. 16 września weszło w życie rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier, Słowacji i Rumunii.
Ukraina zobowiązała się do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej rozwiązującej problem. Jednak zdaniem polskich władz, nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.
We wtorek 19 września miało dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim w Nowym Jorku, do niego jednak niespodziewanie nie doszło.