Handel wizami wciąż trwa? "Rzeczpospolita": MSZ nie zerwało umów

Paweł Orlikowski
22 września 2023, 10:31 • 1 minuta czytania
Afera wizowa trwa w najlepsze? "Wizy do Polski po staremu. MSZ nie zerwało umów z pośrednikami" – pisze "Rzeczpospolita". I to mimo zapowiedzi rządu, że wszelkie umowy na outsourcing wizowy z polskimi konsulatami zostaną rozwiązane.
Afera wizowa trwa w najlepsze? "Rzeczpospolita": MSZ nie zerwało umów. Fot. Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Wszystkie firmy świadczące outsourcing wizowy cały czas pracują z polskimi konsulatami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wbrew zapowiedziom sprzed tygodnia, nie zerwało umów" – podaje "Rzeczpospolita".


Takie umowy są trzy: z firmą VFS Global, która obsługuje Białoruś, Indie, Chiny i Turcję, BLS International w Filipinach oraz TLScontact – w Ukrainie.

Według informacji "Rzeczpospolitej", do polskich konsulatów w kilku krajach z wymienionych powyżej, jeszcze w ubiegły piątek – tuż po publikacji komunikatu MSZ – trafiły zapytania od firm o dalszy los współpracy. Odpowiedź była krótka: "nic się nie zmienia, pracujemy nadal razem na dotychczasowych zasadach".

Doniesienia dziennika przeczą temu, co wcześniej zapewniał resort spraw zagranicznych. 15 września ministerstwo opublikowało specjalny komunikat.

Ten informował o:

Afera wizowa nadal trwa?

"Rzeczpospolita" zwróciła się do MSZ z pytaniem, czy umowy zostały zerwane, a jeśli nie, to kiedy to się stanie. Odpowiedź wysłało biuro rzecznika prasowego resortu.

"Informujemy, że wszelkie możliwie do przekazania na dany moment informacje, w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz, są na bieżąco publikowane w komunikatach MSZ" – czytamy.

"Uprzejmie zachęcamy do ich śledzenia" – dodało ministerstwo, jednak na stronie internetowej MSZ próżno szukać jakiegokolwiek komunikatu o zrealizowaniu zapowiedzi rozwiązania umów z firmami świadczącymi outsourcing wizowy.

Jak informował wcześniej naTemat, Marcin Kierwiński i Jan Grabiec przeprowadzili kontrolę poselską w Ministerstwie Spraw Zagranicznych po dymisji wiceszefa tego resortu, Piotra Wawrzyka. Parlamentarzyści chcieli zweryfikować skalę afery wizowej, która doprowadziła do niespodziewanej dymisji polityka.

Jakie wyniki dała kontrola polityków Koalicji Obywatelskiej? Okazało się, że podejrzenia funkcjonariuszy CBA mogło wzbudzić aż 350 tys. wiz dla obywateli 20 państw Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

To właśnie Piotr Wawrzyk miał być autorem rozporządzenia w sprawie ułatwienia uzyskania pozwolenia na podjęcie pracy tymczasowej w Polsce. Po ujawnieniu afery i wejściu agentów CBA do resortu nie tylko on stracił funkcję. Z fotelem pożegnał się też dyrektor departamentu konsularnego Michał Jakubowski.