Najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wykres ani drgnął, a bastion PiS kruszeje
Historycznie mówi się, że mamy najniższy poziom stopy bezrobocia w Polsce. Lipiec, sierpień i teraz wrzesień utrzymują ją na poziomie 5,0 proc, jak informuje GUS. Ustabilizowała się też wartość ofert pracy, przy jednoczesnych problemach z wejściem na rynek nowym osobom.
Raport o bezrobociu
W analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego czytamy, że liczba bezrobotnych maleje w większości grup wiekowych.
"Spowolnienie sprawia jednak, że osobom wchodzącym na rynek jest trudniej rozpocząć karierę. Liczba osób bezrobotnych poniżej 30 r. życia jest podobna do 2022 r" - czytamy w wiadomości na X (dawny Twitter).
Ustabilizowała się liczba ofert o pracę. W sierpniu było 95 tysięcy nowych ofert, co jest spadkiem o 2,4 proc. rok do roku. PIE podaje, że obecna liczba jest jednocześnie ok. 45 proc. wyższa niż w 2012 roku. Na wykresie widzimy też, że więcej jest ofert prywatnych niż publicznych.
Przewidywane są też wahania poziomu bezrobocia w przyszłym roku. Na początku 2024 roku stopa bezrobocia może wzrosnąć do 5,5 proc. z powodu zmian sezonowych. Jeśli zaś chodzi o wyniki w całym 2024 roku, mają się utrzymać na poziomach zbliżonych do tegorocznych.
Gdzie jest najwięcej bezrobocia w Polsce?
W lipcu pisaliśmy o danych GUS i pojawieniu się stopy bezrobocia na poziomie 5,0 proc. Zwróciliśmy też uwagę na to, że woj. podkarpackie przekracza średnią krajową.
Liczba osób pozostających bez pracy różni się w zależności od województwa. W sierpniu stopa bezrobocia kształtowała się w przedziale od 2,9 do 8,5 proc.
Najniższe bezrobocie nadal utrzymuje się w woj. wielkopolskim z poziomem 2,9 proc. Z kolei w woj. podkarpackim, mateczniku Prawa i Sprawiedliwości (PiS) stopa bezrobocia wzrosła w porównaniu do poprzednich statystyk - z 8,4 proc na 8,5 proc obecnie.
Warto zaznaczyć, że na 16 województw ponad połowa z nich ma wynik powyżej 5,0 proc. Są to następujące województwa:
- woj. podkarpackie 8,5 proc.
- woj. warmińsko-mazurskie 8,1 proc.
- woj. świętokrzyskie 7,6 proc.
- woj. lubelskie 7,5 proc.
- woj. podlaskie 7,1 proc.
- woj. kujawsko-pomorskie 7,0 proc.
- woj. zachodnio-pomorskie 6,4 proc.
- woj. opolskie 6,0 proc.
- woj. łódzkie 5,4 proc.
Poniższe województwa mają stopę bezrobocia poniżej 5,0 proc.
- woj. pomorskie 4,5 proc.
- woj. dolnośląskie 4,4 proc.
- woj. małopolskie 4,3 proc.
- woj. lubuskie 4,2 proc.
- woj. mazowieckie 4,0 proc.
- woj. śląskie 3,6 proc.
- woj. wielkopolskie 2,9 proc.
Ze statystyk GUS wynika, że nadal w Polsce jest więcej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn (447,6 tysięcy do 359,3 tysięcy).
Miejsca pracy w Polsce
Na koniec 2 kwartału 2023 roku najwięcej wolnych miejsc pracy jest w następujących branżach:
- Specjaliści - 25,4 proc. (wartość wzrosła o 0,5 proc.)
- Robotnicy przemysłowy i rzemieślnicy - 21,5 proc. (wartość spadła o 1,5 proc.)
- Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń - 16 proc. (wartość wzrosła o 0,6 proc.)
Najmniej ofert pracy jest na stanowiskach pracowników wykonujących prace proste.
"W 2 kwartale br. utworzono 106,3 tys. nowych miejsc pracy, tj. o 33,8 proc. mniej niż w poprzednim kwartale oraz o 21,8 proc. mniej niż przed rokiem. Mniejsza niż rok wcześniej była liczba nowo utworzonych stanowisk we wszystkich kategoriach wielkości podmiotów: o liczbie pracujących do 9 osób – o 21,2 proc., 10–49 osób – o 22,5 proc. oraz 50 osób i więcej – o 22,1 proc." – czytamy w raporcie GUS.