Z tego urlopu pracodawca cię nie odwoła. Możesz wypoczywać nawet przez 3 miesiące
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urlop bezpłatny, to po prostu zawieszenie współpracy pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą na wskazany okres czasu.
Urlop bezpłatny - komu przysługuje, ile dni wolnego można dostać
Urlop bezpłatny przysługuje każdemu legalnie zatrudnionemu pracownikowi w Polsce. Bezpłatny urlopy dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowę o pracę. Bez znaczenia jest rodzaj podpisanej umowy przez pracownika, ponieważ o taką formę mogą ubiegać się osoby zatrudnione na czas nieokreślony i określony.
Okres trwania urlopu bezpłatnego nie jest określony przepisami prawa. Liczba dni wolnych nie jest regulowana, więc pracownik ma prawo zawnioskować o bezpłatne wolne, wskazując dowolny przedział czasu. Okres trwania bezpłatnego urlopu regulowany jest jedynie wskazaniem pracownika w złożonym do pracodawcy wniosku.
Jak dostać urlop bezpłatny - dokumenty, co trzeba zrobić
Aby dostać urlop bezpłatny, wystarczy sporządzić, przygotować i podpisać odpowiedni wniosek. Pracodawca jest zobowiązany do przyjęcia i rozpatrzenia takiego wniosku, jednak ma pełne prawo się do niego nie przychylić. Proces ubiegania się i uzyskania urlopu bezpłatnego jest szczegółowo opisany w art. 174 § 1 Kodeksu pracy.
§ 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. § 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika na urlop bezpłatny bez wniosku o przyznanie dodatkowych bezpłatnych dni wolnych od pracy. Kategorycznie zabronione jest również sugerowanie pracownikowi lub nakłanianie go do wykorzystania w pierwszej kolejności urlopu wypoczynkowego.
Czytaj także: https://innpoland.pl/189331,kodeks-pracy-do-zmiany-rzad-wprowadza-nowy-urlopJak skrócić czas trwania urlopu bezpłatnego?
W związku z tym, że urlop bezpłatny pracodawca ma prawo przyznać pracownikowi na jego wniosek, to taki sam tor prawny obowiązuje w przypadku ubiegania się o skrócenie przyznanego urlopu bezpłatnego. Pracownik zobowiązany jest złożyć odpowiedni wniosek o skrócenie przyznanego urlopu, musi w nim wskazać, o ile dni szybciej chciałby wcześniej wrócić do pracy.
Jedynym wyjątkiem, gdy pracodawca może bez złożenia wniosku skrócić darmowy urlop pracownika, to taka sytuacja kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym przez okres dłuższy niż 3 miesiące z rzędu.
§ 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
W żadnym innym przypadku pracodawca samowolnie nie ma prawa ingerować w czas trwania bezpłatnego urlopu, który przyznał na podstawie wniosku swojemu pracownikowi. Wynika to wprost z art. 174. § 3. Kodeksu pracy.