W weekend pociągi w Polsce staną na godzinę. Znamy listę składów, które dotknie ten problem

Maria Glinka
25 października 2023, 10:15 • 1 minuta czytania
W najbliższy weekend niektórzy podróżni PKP muszą przygotować się na duże zmiany. W nocy z soboty na niedzielę 13 pociągów zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji kolejowej. Wszystko przez zmianę czasu.
PKP Intercity wydało komunikat ws. postoju 13 pociągów w nocy z sobotę na niedzielę. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Te pociągi PKP zatrzymają się na godzinę

Wielkimi krokami zbliża się kolejna zmiana czasu. Tym razem wkraczamy w czas zimowy. W związku z tym PKP Intercity wydały komunikat kluczowy dla wszystkich pasażerów, którzy wybiorą się podróż pociągami w najbliższy weekend.


Spółka informuje, że w nocy z soboty na niedzielę pociągi PKP zatrzymają się najbliższej stacji na godzinę, aby dotrzeć do celu zgodnie z rozkładem jazdy. Na wymuszony postój, który może przekraczać 60 minut, muszą przygotować się pasażerowie 13 składów. Wśród nich są:

Jeśli pasażerowie mają pytania dotyczące zmian w kursowaniu pociągów PKP Intercity w ten newralgiczny weekend, to mogą zadzwonić na infolinię (+48 22 391 97 57), która jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. PKP zapewnia, że "informacjami służyć będą także drużyny konduktorskie pracujące tej nocy".

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Zegarki będziemy przestawiać o godzinę do tyłu – z godz. 3:00 na 2:00.

Jak przypomina TVN24, zmiana czasu w Polsce została wprowadzona w okresie międzywojennym, a później obowiązywała z przerwami. Od 1977 r. zmieniamy czas dwa razy w roku i reguluje to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Kilka lat temu na forum Unii Europejskiej (UE) pojawił się pomysł, aby zlikwidować zmiany czasu. W 2018 r. Komisja Europejska (KE) przeprowadziła konsultacje społeczne, które wskazały, że prawie 90 proc. obywateli UE domaga się odejścia od zmieniania czasu.

Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego (PE) zakładał, że ostatni raz zegarki mielibyśmy przestawiać w 2021 r. Ostatecznie jednak nie doszło do zmiany zasad. Aktualne zalecenia KE wskazują, że czas będziemy zmieniać co najmniej do 2026 r.

Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, oszczędność energii to jeden z głównych argumentów, który jest podnoszony w debacie nad przestawianiem zegarów każdej wiosny i jesieni.

Z analiz niemieckiego Bundestagu wynika, że zmiana czasu dwa razy do roku daje około 0,8 proc. oszczędności w korzystaniu z energooszczędnego oświetlenia w domach. Z kolei meta-analiza Uniwersytetu w Pradze wykazała, że czas letni daje średnio 0,34 proc. oszczędności w zużyciu energii w gospodarkach. Eksperci oceniają, że tak naprawdę są to nieznaczące wartości i zależą w dużej mierze od położenia geograficznego.