INNPoland_avatar

Morawiecki pokazał swój majątek. Oszczędności w górę o ponad 54 tys. zł

Maria Glinka

05 października 2023, 13:27 · 3 minuty czytania
Mateusz Morawiecki powiększył swoje oszczędności o prawie 54 tys. zł – wynika z najnowszego oświadczenia majątkowego premiera. Poza tym zwiększył wartość obligacji. W dokumencie ani słowem nie wspomina o nieruchomościach żony, które za sprawą nowych medialnych ustaleń poruszyły opinię publiczną.


Morawiecki pokazał swój majątek. Oszczędności w górę o ponad 54 tys. zł

Maria Glinka
05 października 2023, 13:27 • 1 minuta czytania
Mateusz Morawiecki powiększył swoje oszczędności o prawie 54 tys. zł – wynika z najnowszego oświadczenia majątkowego premiera. Poza tym zwiększył wartość obligacji. W dokumencie ani słowem nie wspomina o nieruchomościach żony, które za sprawą nowych medialnych ustaleń poruszyły opinię publiczną.
Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego na koniec kadencji. Fot. Oleg Marusic/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Oświadczenie majątkowe Morawieckiego. Oszczędności w górę

Na stronie Sejmu pojawiło się nowe oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego w związku z nadchodzącym końcem kadencji. Z dokumentu dowiadujemy się, jak zmienił się majątek premiera w porównaniu do tego, co deklarował za 2022 r.


Z najnowszego oświadczenia wynika, że Morawiecki zgromadził oszczędności w walucie polskiej w wysokości 69 500 zł (z uwzględnieniem PPK). W poprzednim dokumencie premier ujawnił, że na koniec 2022 r. zaoszczędził 15 700 zł. Zatem jego "zaskórniaki" wzrosły o 53 800 zł.

Szef rząd w dalszym ciągu jest posiadaczem obligacji skarbowych. Obecnie są warte 4 470 280 zł. Z kolei osiem miesięcy temu deklarował ich wartość na poziomie 4 403 140 zł, co oznacza niewielki wzrost.

Z oświadczenia dowiadujemy się, ile zarabia Morawiecki. Z tytułu zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymał 190 030,24 zł (od stycznia do sierpnia 2023 r.). Poza tym na jego konto wpłynęło w tym czasie 30,5 tys. zł diety parlamentarnej.

Oto nieruchomości Morawieckiego. O darowiznach ani słowa

Premier wskazuje w oświadczeniu, że jest właścicielem kilku nieruchomości. Dom o powierzchni 150 mkw. wycenił na około 1,9 mln zł. Ta nieruchomość oraz zabudowania gospodarcze i domki letniskowe są położone na działce o powierzchni około 0,46 ha.

Poza tym premier posiada również mieszkanie o powierzchni 72,4 mkw. Jego zdaniem jest warte około 1,1 mln zł.

Morawiecki wykazał, że jest w skład jego majątku wchodzi również dom o powierzchni 100 mkw. Z oświadczenia wynika, że przybliżona wartość domu, zabudowania oraz działku to około 3,5 mln zł.

Dodatkowo premier jest właścicielem połowy segmentu szeregowego o powierzchni 180 mkw. Jego udziały są warte około 600 tys. zł. Morawiecki posiada też działkę rolną o powierzchni 2 ha, którą wycenił na około 200 tys. zł.

W rubryce "mienie ruchome" szef rządu wskazał, że posiada meble i zabudowę o łącznej wartości około 355 tys. zł. Poza tym ma sprzęt techniczny o szacunkowej wartości około 30 tys. zł.

Z nowego dokumentu dowiadujemy się, że Morawiecki pożyczył swojej siostrze 300 tys. zł. W odróżnieniu od oświadczenia sprzed ośmiu miesięcy tym razem nie wykazał żadnych darowizn (wcześniej – około 380 tys. zł).

Onet: Morawiecki ściągał pieniądze od najemców żony

W oświadczeniu premier nie wspomina o nieruchomościach, które należą do jego żony. Mateusz i Iwona Morawieccy mają bowiem rozdzielność majątkową, a rodziny polityków nie muszą ujawniać publicznie swojego stanu posiadania.

Jednak z najnowszych ustaleń Onetu wynika, że Iwona Morawiecka mogła wzbogacić się na sprzedaży niektórych nieruchomości o 21 mln zł w ciągu zaledwie trzech lat. Łączna wartość nieruchomości Morawieckiej ma opiewać na 120 mln zł.

Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, wątpliwości budzą też wiadomości SMS, które pokazał Onetowi jeden z najemców żony premiera. Wynika z nich, że to Morawiecki ponaglał go w uregulowaniu płatności, choć formalnie to jego żona zarządzała wynajmowaną nieruchomością.

To jednej z najbardziej intrygujących wątków sprawy majątku Morawieckich, ponieważ jeszcze w 2019 r. premier przekonywał, że przepisał część majątku na żonę, bo nie chciał mieć nic wspólnego z nieruchomościami.