mObywatel stanie się wygodniejszy, niż kiedykolwiek. Zmiana, na którą czekaliśmy
22 stycznia Ministerstwo Cyfryzacji umieściło komunikat na mediach społecznościowych, w którym informuje o wejściu długo oczekiwanej funkcji do samodzielnego układania ikon dokumentów i usług. Jak podał resort, chwilowo cieszy się nią jedynie wybrana grupa użytkowników. Kiedy stanie się ogólnodostępna?
Aktualizacja w mObywatelu
"Wdrażanie usługi jest w toku, więc nie martwcie się, jeśli jeszcze nie jest aktywna w waszych telefonach – będziecie ją mieć do końca tygodnia. Pamiętajcie też o ściągnięciu najnowszej aktualizacji" – napisało Ministerstwo Cyfryzacji na mediach społecznościowych. Zapowiedzieli przy okazji kolejne wdrożenia w swoim flagowym projekcie i przypomnieli, aby pobrać najnowszą aktualizację aplikacji.
Personalizacja usług w apce jest już funkcją wręcz niezbędną. Obecnie mObywatel obsługuje 15 dokumentów i 12 typów usług. Ten ukłon w stronę użytkownika jest mile witany przez użytkowników.
Ważne, aby klient mógł uszeregować ikony na pulpicie tak, aby mieć wygodny dostęp do tego, co mu najbardziej potrzebne. Przewijanie się przez mniej wykorzystywane opcje, przy ich ciągłym przyroście, mogłoby dezorientować posiadaczy smartfonów, a potrzebne narzędzia mogłyby się gubić w tłumie.
mObywatel dla kierowców
Nowy moduł w aplikacji mObywatel ma przyspieszyć i ułatwić formalności związane z wypadkami drogowymi: "Stłuczka". To narzędzie zastąpi tradycyjne papierowe oświadczenia elektronicznymi dokumentami, które będą interaktywne i możliwe do wypełnienia bezpośrednio w aplikacji.
Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, nowy wiceminister cyfryzacji, Michał Gramatyka, ujawnił szczegóły dotyczące modułu "Stłuczka" w aplikacji mObywatel.
– Moduł stłuczka pozwoli nie sięgać po papiery i będzie pomagał uczestnikom zdarzenia drogowego w momencie, kiedy sprawa nie budzi większych wątpliwości, na sporządzenie tego protokołu właśnie przez mObywatela – twierdzi Gramatyka.
Choć wiceminister cyfryzacji zdradził ogólne założenia modułu "Stłuczka", szczegółowe informacje dotyczące jego działania i funkcji oraz daty wprowadzenia nie zostały jeszcze ujawnione opinii publicznej.
Poniżej publikujemy listę nowości i zmian, które mają pojawić się w aplikacji mObywtel w najbliższym czasie:
- Twoje sprawy - sprawdzanie statusu spraw administracyjnych.
- Dane kontaktowe - edytowanie danych zgromadzonych w Rejestrze Danych Kontaktowych.
- Zarządzanie dowodem osobistym - zawieszanie, odwieszanie i unieważnianie dowodu osobistego.
- Trzy nowe usługi dotyczące eDowodu: podpisywanie plików PDF, wdrożenie zakresu aplikacji eDO App służącej do weryfikacji danych, skrzynka eDoręczeń do komunikacji z urzędami.
- Dodanie 11 nowych wniosków E-usługi.
- Integracja dotycząca podpisywania dokumentów Profilem Zaufanym.
- Urząd Skarbowy - dodanie trzech nowych wniosków.
- Rozwój powiadomień push.
- Moje dzieci - dodawanie danych dzieci z baz danych PESEL, RDO i RDP.
Nie wszystkie aktualizacje przechodzą gładko
4 stycznia 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa usługa związana z zastrzeżeniem numeru PESEL. Były szef resortu, Janusz Cieszyński, zapowiadał, że miała być wprowadzona w połowie grudnia 2023 roku.
Czytaj także: https://innpoland.pl/203132,aktualizacja-mobywatela-jak-w-aplikacji-zastrzec-numer-pesel