Ruszają prace nowego ministerstwa. Jako jedyne nie ma siedziby w Warszawie
Ministerstwo Przemysłu stworzono zgodnie z rządowym rozporządzeniem o przekształceniu Ministerstwa Aktywów Państwowych. Z MAP wyłączono komórki organizacyjne, obsługujące rządową administrację ds. gospodarki złożami kopalnianych.
Ministerstwo z siedzibą w Katowicach
To jedyny resort, jaki nie ma siedziby w Warszawie. Ministerstwo Przemysłu mieści się w budynku Polskiej Grupy Górniczej przy Powstańców 30 w Katowicach.
Jak podaje portal Interia Biznes, nowa minister zdradziła, że część pracowników z departamentów Ministerstwa Klimatu i Środowiska zajmujących się ropą, gazem i energetyką jądrową chce przenieść się do Katowic.
Marzena Czarnecka wystosowała też oferty do pozostałej części pracowników. Przez pewien okres praca ma mieć charakter hybrydowy. Termin przeniesienia pracowników to 30 dni od momentu wejścia w życie ustawy dotyczącej działów administracji nowego Ministerstwa.
Czym zajmie się Ministerstwo Przemysłu?
Nowy resort będzie realizował zadania z przyjętej przez Radę Ministrów polityki gospodarczej wobec:
- sektora górnictwa węglowego,
- sektora górnictwa niewęglowego,
- przemysłu koksowniczego i hutniczego,
- gospodarki złożami kopalnianymi.
Docelowo Ministerstwo Przemysłu ma zajmować się także kwestią energetyki w zakresie paliw kopalnianych i innych surowców energetycznych. Przewiduje się stworzenie nowego działu im poświęconego, a zajmie się on również energetyką jądrową.
"Prawdopodobnie, w konsekwencji dokonanych zmian w działach administracji, powołany zostanie sekretarz stanu ds. gospodarki surowcami energetycznymi" – informuje serwis wnp.pl.
Kim jest Marzena Czarnecka?
Marzena Czarnecka jest radczynią prawną z doświadczeniem w sektorze regulacyjnym i doktor habilitowana nauk ekonomicznych, jak podano na rządowej stronie. Pracowała takżę jako prawniczka wewnętrzna w spółkach energetycznych. Jest także profesorem i kierownikiem w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
"Autorka i współautorka prac naukowych z zakresu prawa energetycznego i gospodarczego. Od ponad 20 lat prowadziła kancelarię radców prawnych i współpracowała ze wszystkimi największymi, głównie prywatnymi spółkami energetycznymi w Polsce" – czytamy.
PiS obiecywał, że dadzą nowe Ministerstwo
Z zapowiedzi byłego premiera Mateusza Morawieckiego wynikało, że nowy resort powstanie, jeżeli PiS utrzyma władzę. Jak widać, nie był to konieczny warunek. Za to warto przypomnieć, że podobne ministerstwo zlikwidowało właśnie Prawo i Sprawiedliwość. W Polsce mieliśmy już Ministerstwo Energii i to za rządów PiS doszło do jego likwidacji. W latach 2015-2019 jego pracami kierował Krzysztof Tchórzewski (PiS).
Więcej o losach tego resortu pisaliśmy na INNPoland.
Czytaj także: https://innpoland.pl/197902,wroci-ministerstwo-energii-morawiecki-ujawnil-plany-rzadu