Pracujesz w budżetówce? Można już składać wniosek o dodatek na 1000 zł

Marcin Gościński
26 czerwca 2024, 11:37 • 1 minuta czytania
W czerwcu rząd aktywnie działa w sprawie podwyżek w budżetówce. Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów zaakceptowała nowe uchwały. Efektem jest przyznanie pewnym grupom 1000 złotych brutto dodatku motywacyjnego. Pieniądze będą wypłacane od lipca 2024 roku. Można już składać wnioski.
Wypłata dodatku motywacyjnego w budżetówce. Przelewy już od lipca 2024 roku Bartlomiej Magierowski/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Budżetówka" to określenie przypisywane sferze, w której pracują m.in. urzędnicy, nauczyciele, czy funkcjonariusze. Wspomina się o niej najczęściej przy okazji strajków lub podwyżek zapowiadanych przez rządy w trakcie kampanii wyborczych. Teraz w kontekście tego sektora temat waloryzacji jest znów popularny, po niemal 8 latach bez większych zmian w wynagrodzeniach.


Pracę w budżetówce łączy kilka kwestii. Zalicza się do nich stabilne zatrudnienie, a także długi okres wykonywania obowiązków pracowniczych, na rzecz urzędów, instytucji, czy formacji mundurowych. Zarobki różnią się w zależności od stażu, a także funkcji. Wynagrodzenia wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aktualny temat podwyżek i dodatków dotyczy grup, które znajdują się w dolnej granicy widełek wynagrodzenia.

Dodatek motywacyjny 1000 złotych. Kto może składać wnioski?

Uchwały Rady Ministrów zadecydowały o przyznaniu 1000 złotych brutto dodatku motywacyjnego. Pieniądze będą wypłacane do końca 2027 roku. Pierwsze przelewy zostaną zrealizowane już w lipcu 2024 roku.

Pracownicy budżetówki są zwolnieni z obowiązku składania indywidualnych wniosków o przyznanie dodatku motywacyjnego. Obowiązek przesłania stosownych dokumentów, spoczywa na Gminie. Nowe programy rządowe mają objąć nawet 200 tys. pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym.

Kto otrzyma dodatek motywacyjny? Te grupy mogą liczyć na 1000 złotych

Dodatek motywacyjny 1000 złotych brutto jest przeznaczony dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Celem wprowadzenia tej zmiany jest podniesienie wynagrodzeń, a także pokrycie kosztów składek od wynagrodzeń.

Dodatek motywacyjny przysługuje za okres faktycznie wykonywanej pracy, za który przysługuje wynagrodzenie. Nie dotyczy to okresów czasowej niezdolności do pracy. Z dodatku motywacyjnego w wymiarze 1000 złotych brutto będą mogły skorzystać następujące grupy:

Warto też wiedzieć, że dodatek motywacyjny nie będzie interpretowany jako podstawa naliczania świadczeń, odszkodowań, czy innych wypłat, które wynikają z odrębnych przepisów, również dodatkowego wynagrodzenia rocznego i nagród rocznych. Dodatek motywacyjny będzie również przysługiwał w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy, w zależności zatrudnienia w większym lub mniejszym wymiarze.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206936,waloryzacja-emerytury-2024-kto-dostanie-wiecej-pieniedzy