Pracujesz w budżetówce? Można już składać wniosek o dodatek na 1000 zł
"Budżetówka" to określenie przypisywane sferze, w której pracują m.in. urzędnicy, nauczyciele, czy funkcjonariusze. Wspomina się o niej najczęściej przy okazji strajków lub podwyżek zapowiadanych przez rządy w trakcie kampanii wyborczych. Teraz w kontekście tego sektora temat waloryzacji jest znów popularny, po niemal 8 latach bez większych zmian w wynagrodzeniach.
Pracę w budżetówce łączy kilka kwestii. Zalicza się do nich stabilne zatrudnienie, a także długi okres wykonywania obowiązków pracowniczych, na rzecz urzędów, instytucji, czy formacji mundurowych. Zarobki różnią się w zależności od stażu, a także funkcji. Wynagrodzenia wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aktualny temat podwyżek i dodatków dotyczy grup, które znajdują się w dolnej granicy widełek wynagrodzenia.
Dodatek motywacyjny 1000 złotych. Kto może składać wnioski?
Uchwały Rady Ministrów zadecydowały o przyznaniu 1000 złotych brutto dodatku motywacyjnego. Pieniądze będą wypłacane do końca 2027 roku. Pierwsze przelewy zostaną zrealizowane już w lipcu 2024 roku.
Pracownicy budżetówki są zwolnieni z obowiązku składania indywidualnych wniosków o przyznanie dodatku motywacyjnego. Obowiązek przesłania stosownych dokumentów, spoczywa na Gminie. Nowe programy rządowe mają objąć nawet 200 tys. pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym.
Kto otrzyma dodatek motywacyjny? Te grupy mogą liczyć na 1000 złotych
Dodatek motywacyjny 1000 złotych brutto jest przeznaczony dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Celem wprowadzenia tej zmiany jest podniesienie wynagrodzeń, a także pokrycie kosztów składek od wynagrodzeń.
Dodatek motywacyjny przysługuje za okres faktycznie wykonywanej pracy, za który przysługuje wynagrodzenie. Nie dotyczy to okresów czasowej niezdolności do pracy. Z dodatku motywacyjnego w wymiarze 1000 złotych brutto będą mogły skorzystać następujące grupy:
- osoby zatrudnione na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
- osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej zawodowej,
- osoby prowadzące rodzinny dom dziecka,
- osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych,
- osoby zatrudnione do pomocy w rodzinnych domach dziecka,
- pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych,
- pracownicy zatrudnieni w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech,
- pracownicy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,
- pracownicy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych,
- pracownicy placówek wsparcia dziennego,
- pracownicy ośrodków adopcyjnych,
- koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej,
- asystenci rodziny.
Warto też wiedzieć, że dodatek motywacyjny nie będzie interpretowany jako podstawa naliczania świadczeń, odszkodowań, czy innych wypłat, które wynikają z odrębnych przepisów, również dodatkowego wynagrodzenia rocznego i nagród rocznych. Dodatek motywacyjny będzie również przysługiwał w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy, w zależności zatrudnienia w większym lub mniejszym wymiarze.
Czytaj także: https://innpoland.pl/206936,waloryzacja-emerytury-2024-kto-dostanie-wiecej-pieniedzy