Dostałeś paragon, który dziwnie wygląda? Skarbówka apeluje: Złóż donos
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zwracają uwagę na to, aby dokładnie przyglądać się paragonom, które otrzymujemy, kupując usługi i produkty. To szczególnie ważne teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy dość często zdarza się, że przedsiębiorcy próbują omijać przepisy, powiększając tzw. szarą strefę.
Krajowa Administracja Skarbowa nieustannie kontroluje, czy sprzedawcy po pierwsze wydają paragony i po drugie, czy są one wystawiane poprawnie. To, że otrzymujemy w restauracji rachunek z wyszczególnionymi produktami i sumą zamówienia wcale nie oznacza, że przedsiębiorca nie jest na bakier z prawem.
Jak rozpoznać prawidłowo wystawiony paragon fiskalny?
Jest kilka szczegółów, dzięki którym można rozpoznać dobrze wystawiony paragon fiskalny. Do charakterystycznych elementów zaliczają się:
- napis "Paragon Fiskalny",
- numer NIP podmiotu wystawiającego paragon, nazwa, a także adres punktu sprzedaży,
- logo w centralnej części paragonu i numer unikatowy kasy.
Krajowa Administracja Skarbowa dopuszcza dwa formaty wydawania paragonów fiskalnych. Pierwsza to najbardziej powszechna, czyli papierowa. Kupujący mogą także otrzymać paragony w formie elektronicznej, czyli tzw. e-paragon.
Dlaczego warto pytać o możliwość wystawienia paragonu fiskalnego?
Dokument taki jak paragon fiskalny jest sposobem na zabezpieczenie interesu kupującego. Ułatwia złożenie reklamacji. Można dzięki niemu porównywać ceny, a także zweryfikować, czy zapłaciliśmy tyle, ile deklarował sprzedawca.
Często występuje sytuacja, kiedy zamiast prawidłowo wystawionego paragonu, klient otrzymuje potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą. W takich okolicznościach udostępniana jest jedynie ogólna informacja na temat zamówienia, a nie paragon fiskalny.
Skarbówka zachęca do składania donosów. Pomoże to polskiej gospodarce
Każde nadużycie fiskalne sprawia, że powiększa się tzw. szara strefa. Proceder ma również wpływ na utrudnianie i niszczenie występowania uczciwej konkurencji. Takie zjawisko jest przyczyną osłabiania polskiej gospodarki.
Ze względu na te aspekty, Krajowa Administracja Skarbowa prosi o wspieranie kontrolerów w ich pracy. Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się sugestia, aby zgłaszać każdą sytuację, w której kupujący nie otrzyma prawidłowo wystawionego paragonu:
Największe znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony. Zgłaszajmy, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić.
Zgłoszenie procederu fiskalnego można przesłać do Krajowej Administracji Skarbowej na kilka sposobów. Najłatwiej jest zadzwonić na bezpłatny numer interwencyjny, który jest dostępny przez całą dobę: 800 060 000 lub przesłać wiadomość e-mail na adres – powiadomKAS@mf.gov.pl.
Donos związany z brakiem wystawienia paragonu lub otrzymaniem dziwnie wyglądającego rachunku, można złożyć także za pośrednictwem aplikacji e-Paragony, która służy również do porządkowania finansów osobistych, a dokładnie wydatków za sprawą kolekcjonowania paragonów.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207200,oszusci-wyludzaja-dane-na-pracownika-banku-uwazaj-z-kim-rozmawiasz