Rząd planuje masowe budowanie schronów. Inwestycje obronne pochłoną miliardy złotych
Polska chce przeznaczyć imponujące środki na budowę schronów. Planuje w tym celu wydać 5-6 miliardów złotych. W projekcie ustawy sklasyfikowano także, czym miałby być system ochrony ludności w Polsce. Omówienie założeń rządu nastąpi w czwartek. Nad projektem pochyli się stały komitet rady ministrów.
Główną perspektywą pracy nad tym projektem są zasady wojny w Ukrainie. To już nie są sytuacje abstrakcyjne, że sobie tutaj rozważamy różne rzeczy w czasach pokojowych, tylko patrzymy, co się dzieje w Ukrainie i nasze rozwiązania musimy do tego dostosować.
Jak wskazał Tomasz Siemoniak, głównym zrębem projektu jest to, że 0,15 proc. PKB z funduszy przekazanych na obronę narodową, zostanie rozdysponowanych na aspekty związane z ochroną ludności. W efekcie na budowę schronów, czy innych różnych przedsięwzięć zostanie przeznaczonych 5-6 miliardów złotych rocznie.
Polska będzie miała plan masowej ewakuacji ludności. Niektóre z przepisów są już gotowe
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wypowiedzi dla Polsat News wskazał również, że na inwestycje zostanie przeznaczona także część PKB pierwotnie zaplanowana na wydatki dla Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Ma to być drugie 0,15 proc. PKB.
Tomasz Siemoniak odniósł się także do pomysłu masowego planu ewakuacji, na który zdecydowała się już Litwa. Polskie władze są przychylne temu rozwiązaniu. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił, że taka strategia jest częścią ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tomasz Siemoniak zaznaczył także, że już w tej chwili istnieją plany ewakuacji i zasady, które regulują kwestie z tego zakresu.
Czy wiadomo, kiedy ustawy wejdzie w życie?
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, że ustalono już kluczowe założenia projektu. Ustawa o ochronie ludności i obrony cywilnej wymaga jedynie opisania kwestii finansowych, kadrowych, a także uściślenia relacji z samorządami.
Tomasz Siemoniak zwrócił jednak uwagę, że resort jest ostrożny, poruszając tematy związane z podawaniem ostatecznych terminów:
Jeśli komitet stały da zielone światło, to projekt trafi na posiedzenie rządu. Jak będzie na posiedzeniu rządu, to stamtąd wyjdzie do Sejmu
Założenia ustawy porządkują już hierarchizację organów ochrony ludności. Zaliczają się do nich:
- wójt,
- burmistrz,
- prezydent miasta,
- starosta,
- marszałek województwa,
- wojewoda,
- ministrowie kierujący działaniami administracji rządowej,
- minister spraw wewnętrznych.
Według ustawy do podmiotów ochrony ludności zalicza się m.in.:
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa,
- jednostki organizacyjne PSP,
- ochotnicze straże pożarne,
- służby, inspekcje i straże,
- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych,
- podmioty lecznicze,
- społeczne organizacje ratownicze,
- podmioty gospodarcze zapewniające podstawowe usługi społeczne.
Natomiast system ochrony ludności na poziomie centralnym ma podlegać koordynacji przez szefa MSWiA, wspieranego przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności. Organ ma doradzać rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej. W przypadku wybuchu wojny krajowym organem obrony cywilnej, czyli Szefem Obrony Cywilnej staje się szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.