
Dziennikarze "Rzeczpospolitej" dotarli do nieopublikowanych 38 propozycji, jakie mają ukazać się 26 marca na tronie "SprawdzaMY". Wskazano szczególnie na uproszczenia w biznesie zbrojeniowym, w tym zniesienie monopolu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) na produkcję amunicji.
Rafał Brzoska zdereguluje zbrojeniówkę?
Prace nad uproszczeniem przepisów trwają, pojawiają się kolejne propozycje, a pierwsze projektu mają trafić do Sejmu już w maju. W poniedziałek Rafał Brzoska oddał 111 propozycji deregulacyjnych stronie rządowej. Od tego dnia pojawiły się kolejne, jak do szybszego odzyskiwania długów, większe ulgi podatkowe na wsparcie badań naukowych… a dojdą jeszcze plany na zbrojeniówkę.
Jak informuje "Rzeczpospolita", zespół Rafała Brzoski ma pokazać propozycje uproszczenia przepisów umożliwiających m.in. ułatwienie polskim przedsiębiorstwom produkcji sprzętu na użytek cywilny, jak i wojskowy.
To tak zwana kategoria produktów podwójnego zastosowania, obejmują również towary czy technologie (w tym oprogramowanie), które mogą być wykorzystane do projektowania i stosowania broni jądrowej, chemicznej lub biologicznej.
W Polsce monitoring obrotu produktami podwójnego zastosowania prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Ich eksport poza granice kraju i Unii Europejskiej jest ściśle kontrolowany.
Zobacz także
Będą nowi dostawcy dla wojska?
Zmiany mają też odebrać monopol PGZ na produkcję amunicji, aby w ten sektor weszli prywatni przedsiębiorcy.
W trakcie konsultacji z Donaldem Tuskiem Rafał Brzoska miał powiedzieć, że obecna sytuacja odbiera polskim przedsiębiorcom podjęcie się dostaw sprzętu dla wojska, a tymczasem PGZ zmaga się z budową fabryk.
We wtorek 25 marca zapadła decyzja o przekierowaniu środków z KPO na cele obronne, na co ma zostać przeznaczone ok. 30 mld złotych.