Wywożą drewno z Polski na potęgę. Leśnicy apelują o zakaz eksportu i kary

Marcin Gościński
07 sierpnia 2024, 12:25 • 1 minuta czytania
Drewno z Polski za granicę jest eksportowane na potęgę. Miliony ton surowca trafiają głównie do Niemiec i Chin, ale także krajów takich, jak Słowacja, Czechy, Szwecja, Litwa, czy Estonia. Lasy Państwowe chcą zmian w prawie, które poskutkowałyby tym, że drewno pozostałoby w Polsce i byłoby przetwarzane w naszym kraju. Pomimo licznych zasobów, rodzimi przedsiębiorcy muszą kupować drewno poza granicami Polski. Dzięki stworzeniu odpowiednich narzędzi prawnych Lasy Państwowe mogłyby zmienić tę sytuację.
Z Polski co roku są wywożone tony drewna Artur Szczepanski/REPORTER/eastnews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Lasy Państwowe wystosowały apel do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dyrektor Generalny chce zmiany w prawie, umożliwiającej ograniczenie eksportu drewna z Polski poza Unię Europejską. Lasy Państwowe chcą, żeby drewno pozostało i było przerabiane w Polsce.


Dyrektor Generalny w apelu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślił, że branża rok w rok notuje deficyt drewna. Plasuje się na poziomie od 3 do 4 milionów metrów sześciennych (w przeliczeniu od 2,22, do 2,96 mln ton). Ze względu na taki stan rzeczy, przedsiębiorcy z Polski są zmuszeniu do nabywania drewna za granicą.

Polska eksportuje za granicę miliony ton drewna

Lasy Państwowe poinformowały, że eksportem surowca za granicę zajmują się pośrednicy i działają oni w zgodzie z prawem, kupując drewno w Polsce i odsprzedając je poza granicami. Dyrektor Generalny podkreślił, że Lasy Państwowe nie mają narzędzi prawnych, które można by użyć, żeby zabronić wywożenia drewna poza granice.

W apelu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska powołano się na dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Potwierdzają one, że w przedziale od 2019 do 2023 roku z Polski za granicę sprzedano 14,3 mln ton okrągłego, czyli nieprzetworzonego drewna. Państwa, do których trafiło najwięcej surowca z naszego kraju to Niemcy (5,1 mln ton) i Chiny (4 mln ton) – 28 proc. wartości eksportu surowca.

Lasy Państwowe chcą zmiany prawa i wysokich kar

Lasy Państwowe proponują wprowadzenie zmian w Ustawie o Zachowaniu Narodowego Charakteru Strategicznych Zasobów Naturalnych Kraju oraz Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów. Dzięki nim możliwe byłoby polepszenie aktualnie trudnej sytuacji w polskiej branży drzewnej, co pozytywnie wpłynęłoby również na gospodarkę całego kraju.

Pamiętajmy, że branża drzewna w Polsce wypracowuje 2,5 proc. naszego PKB, jest to więc – zwłaszcza w dzisiejszych, niespokojnych czasach – zasób o charakterze strategicznym. Chcemy zrobić wszystko, co możliwe, żeby nie był on eksportowany poza granice Unii Europejskiej.Witold Koss dyrektor generalny Lasów Państwowych/ źródło: lasy.gov.pl

W apelu Lasy Państwowe podkreśliły również fakt, że drewno pełni strategiczną funkcję w polskiej gospodarce, a także jest surowcem odnawialnym w pełni przyjaznym środowisku. Dlatego zaspokojenie zapotrzebowania na drewno w kraju – poprzez proponowane zmiany – leży w interesie Polski.

Wnioskodawcy chcą zmian uwzględniających zakaz wywozu drewna poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, a także państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Za złamanie wspomnianego zakazu miałby grozić areszt albo ograniczenie wolności lub grzywna w wysokości do 5 mln euro.

Wprowadzenie zmian w prawie leży w interesie Polski

Apel Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych uzupełnił o wypowiedź prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Stwierdził, że "wprowadzenie tych zmian leży w interesie polskiej gospodarki, a więc nas wszystkich".

Piotr Poziomski podkreślił również, że ważne jest to, "żeby polskie drewno zostawało w kraju i by polskim przedsiębiorcom bardziej opłacało się przerabiać je w Polsce na gotowe produkty, niż sprzedawać nieprzerobione za granicę".

Czytaj także: https://innpoland.pl/207779,wchodza-zmiany-dotyczace-nakretek-od-butelek-teraz-trzeba-bedzie-zwracac-uwage-na-kolor