To na te organizacje Polacy najchętniej przekazywali 1,5 proc. podatku. Rząd ujawnił dane

Marcin Gościński
03 października 2024, 16:47 • 1 minuta czytania
W 2024 roku Polacy przekazali 1,9 miliarda złotych na organizacje pożytku publicznego. To o kilkaset milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku. Resort finansów przedstawia ranking fundacji z największymi wpływami do budżetów.
Polacy przekazali rekordową sumę pieniędzy na organizacje pożytku publicznego. Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie poinformowało o rekordowej sumie wpłat na organizacje pożytku publicznego (OPP) w 2024 roku. Otrzymały one od Polaków, w ramach wsparcia z tytułu 1,5 proc. podatku, w sumie ponad 1,9 mld zł.


Jak podaje resort, jest to o ponad 370 mln złotych więcej w porównaniu z 2023 rokiem. Na przekazanie 1,5 proc. kwoty odprowadzonej w ramach podatków zdecydowało się 14,8 milionów osób. To o 2,1 miliona więcej w zestawieniu z poprzednim okresem rozliczeniowym.

Te organizacje otrzymały najwięcej pieniędzy od Polaków

Ministerstwo Finansów informuje, że średnia kwota, jaką Polacy przekazywali na Organizacje Pożytku Publicznego, wyniosła ponad 128 złotych. Wskazuje również podmioty, które otrzymały największe wpłaty.

Rekordzistami pod względem odebranych pieniędzy są:

– W tym roku Polacy kolejny raz pokazali, że chcą pomagać i wspierać organizacje pożytku publicznego. Prawie 15 mln osób, rozliczając PIT za 2023 rok, wsparło OPP rekordową kwotą ponad 1,9 mld zł – podsumowała Małgorzata Krok, zastępczyni Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Mamy coraz większą świadomość, że przekazując 1,5 proc. swojego podatku dla OPP współdecydujemy o tym, na co przeznaczane są wpłacone przez nas podatki i realnie wspieramy cele społeczne, które są dla nas ważne – dodała.

Krajowa Administracja Skarbowa ułatwia przekazywanie datków na OPP

Środki z tytułu 1,5 proc. podatku w ramach rozliczenia za 2023 rok zostały przekazane na OPP na podstawie wniosków podatników z zeznań podatkowych. Dotyczy to zarówno wniosków składanych w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Polacy mogli odprowadzać pieniądze z tytułu:

Małgorzata Krok wyjaśniła, w jaki sposób Krajowa Administracja Skarbowa ułatwiła przekazywanie datków na organizacje pożytku publicznego. Wskazała na usługę Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym.

– Podatnicy, rozliczając PIT w naszej usłudze, samodzielnie decydują o tym, gdzie trafią środki z 1,5 proc. ich podatku. Mogą je przekazać organizacji, którą wspierali w poprzednim roku, lub innej dowolnie wybranej OPP uprawnionej do otrzymania 1,5 proc. podatku – wyjaśniła wiceszefowa KAS.

Czytaj także: https://innpoland.pl/208738,inflacja-najwyzsza-w-2024-roku-i-ma-rosnac-gus-publikuje-najnowsze-dane