Jak wylądować i wyglądać na Księżycu. Astronauci NASA w strojach od Prady

Marta Zinkiewicz
17 października 2024, 13:41 • 1 minuta czytania
Włoska marka luksusowa Prada oraz firma z branży kosmicznej Axiom Space połączyły siły. Mają zadbać o wygląd astronautów podczas ich siedmiodniowego pobytu w kosmosie.
Fot. PRADA/Axiom Space
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Najwyraźniej znaczenie outfitu nie maleje wraz z liczbą przebytych kilometrów.

Co ubrać podczas wizyty na Księżycu? Z pomocą przychodzi Prada. Marka już w październiku ubiegłego roku ogłosiła, że nawiązuje współpracę z deweloperem infrastruktury kosmicznej Axiom Space.


Wspólnie stworzyli nowe skafandry kosmiczne NASA.

Houston, mamy nowy skafander

Zapowiada się najmodniejszy spacer w całej galaktyce. Na skafandrze nie znajdziemy, co prawda, loga włoskiej marki, ale widoczne są czerwone akcenty w postaci pasków nawiązujących do jej estetyki.

Skafandry kosmiczne mają być przede wszystkim funkcjonalne. Te, które powstały dzięki wspólnej pracy Prady i Axiom Space, mają wytrzymywać ekstremalne temperatury na południowym biegunie Księżyca

Niskie temperatury to jedno, ale astronauci będą również wystawieni na warunki znikomej grawitacji. Odczują to podczas 8-godzinnych spacerów, dlatego ich strój musi być wyjątkowo mobilny. 

Skafander wyposażony jest w "system usuwania dwutlenku węgla i technologię chłodzenia, która usuwa ciepło z systemu", jak podaje Axiom Space w komunikacie prasowym.

Pierwszy vs ostatni skafander kosmiczny

Choć najnowszy skafander jest dużo nowocześniejszy od swoich poprzedników, jego design od blisko 100 lat, z grubsza, pozostaje niemal taki sam. Pierwszy kombinezon powstał w 1931 roku w Związku Radzieckim – kosmonauta pod warstwą ciśnieniową nosił ubranie termiczne.

Czytaj także: https://innpoland.pl/197161,pierwszy-taki-lot-w-historii-turysci-w-kosmosie-bilety-kosztowaly-fortune

Amerykańskie skafandry kosmiczne od początku były inspirowane strojami pilotów, ale posiadały m.in. dodatkową warstwę aluminium. Liczyła się wytrzymałość i izolacja. Całkowita waga stroju wynosiła 82 kg na Ziemi. Na Księżycu za sprawą słabej grawitacja malała do 14 kg.

Dziś m.in. dzięki drukowi 3D ich waga może być dużo niższa. Jeśli jednak astronauta nie opuszcza stacji kosmicznej, ubierany jest nawet w 120-kilogramowy skafander.

Misja Artemis 

Start misji księżycowej Artemis III zaplanowano na wrzesień 2026 roku. Od poprzedniej minęło ponad pół wieku – statek Apollo 17 wystartował 7 grudnia 1972 roku.

Tym razem wśród czterech astronautów znajdzie się pierwsza kobieta Christina Koch i pierwszy czarnoskóry astronauta Victor Glover. W skład załogi wchodzi również astronauta Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej Jeremy Hansen i Reid Wiseman z NASA.

Lądowanie na Księżycu to trzecia część misji Artemis. Pierwsza odbyła się w 2022 roku. Bezzałogowy lot wokół Księżyca i z powrotem zakończył się powodzeniem. Artemis II zaplanowano na wrzesień 2025 roku. Tym razem na pokładzie będzie czterech astronautów. 

Dwóch z czterech astronautów na Księżycu spędzi tydzień. W tym czasie będą realizować badania naukowe.