Media społecznościowe w UE dozwolone od lat 15. Polska może zadecydować o nowym prawie
Zaczęło się od inicjatywy krajowej.
Rząd francuski, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych obywateli i obywatelek, wprowadził zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 15 roku życia. Oznacza to podwyższenie minimalnego wieku korzystania z platform, takich jak Instagram czy TikTok, o dwa lata względem ich wewnętrznych ograniczeń.
Jak podaje portal "POLITICO", Francja forsuje wprowadzenie podobnych zasad na skalę europejską. W tym celu poprosiła o wsparcie Polskę, która w pierwszej połowie przyszłego roku obejmie prezydenturę w UE.
Drugie podejście Francji
Francja już wcześniej próbowała zainicjować wprowadzenie podobnych zmian, jednak została powstrzymana przez ówczesnego Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego, Thierry’ego Bretona. Argumentował on, że założenia reformy są niezgodne z ustaleniami Ustawy o usługach cyfrowych (DSA).
Obecnie jednak nastroje wokół podobnych reform są wyraźnie inne. Po pierwsze Francja nie jest jedynym krajem, który przedstawił tego typu projekt. Niedawno pisaliśmy dla was o przypadku Australii, gdzie planowane jest wprowadzenie zakazu korzystania z platform społecznościowych przez osoby poniżej 16 r. ż.
Stanowisko Australii pojawia się obecnie w komentarzach na temat wprowadzenia podobnych rozwiązań w UE.
"Chcielibyśmy, aby coś bardzo podobnego zostało wdrożone i zaczęło być egzekwowane w Europie" – komentowała francuska Minister Edukacji, Anne Genetet. "Musimy jak najszybciej wprowadzić tego typu rozwiązanie."
Zbyt duże ryzyko
Obok Francji na europejskim podwórku wprowadzenie nowego ograniczenia wiekowego na media społecznościowe zaproponowała premier Danii, Mette Frederiksen.
"Dzisiaj możesz utworzyć profil w większości z tych mediów, jeśli masz zaledwie 13 lat. Ale gdy masz 13 lat, nadal jesteś dzieckiem. Widzimy, że ryzyko dla dzieci w mediach społecznościowych jest zbyt duże" – mówiła Frederiksen.
Zgadza się z nią francuska Minister Zdrowia. Według Genetet kontakt dziecka z technologią można podzielić na cztery etapy. Zanim ukończą 3 lata, wcale nie powinny być wystawiane na działanie ekranów. W okresie 3 do 6 lat kontakt z nimi ma odbywać się pod okiem opiekunów.
Według minister dzieci nie powinny korzystać z telefonów przed 11 rokiem życia. A z mediów społecznościowych, dopiero gdy ukończą 15 lat.