Jeśli nie Starlink, to co? Oto europejska konkurencja dla Muska

Marta Zinkiewicz
10 marca 2025, 12:31 • 1 minuta czytania
Unia Europejska chce uniezależnić się od prywatnych systemów łączności satelitarnej, takich jak Starlink Elona Muska czy Projekt Kuiper Amazona. Strategiczny projekt IRIS2 już ruszył.
IRIS2 to strategiczny projekt, który ma wzmocnić pozycję Europy w sektorze technologii kosmicznych i zapewnić suwerenność w zakresie łączności. Zdjęcie ilustracyjne/satelita NASA. Fot. SpaceX/Unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

IRIS2 ma wzmocnić pozycję Europy w sektorze technologii kosmicznych i zapewnić suwerenność w zakresie łączności. Prace nad nim rozpoczęły się w 2022 roku. To element unijnej polityki budowania niezależnej infrastruktury krytycznej, w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska podpisała umowę na budowę konstelacji.


Już w tym roku IRIS2 ma zapewnić dostęp do internetu satelitarnego na terenie Europy.

Kontrakt na 12 lat i 290 satelitów na orbicie

W przestrzeń kosmiczną trafi 290 satelitów, które mają wzmocnić europejską sieć łączności. System jest efektem pracy konsorcjum SpaceRISE, w skład którego wchodzą m.in. Eutelsat, SES i Hispasat. W realizację zaangażowano również takie firmy jak Thales Alenia Space, Airbus Defence and Space, Deutsche Telekom i Orange.

Unia podpisała z konsorcjum SpaceRISE umowę koncesyjną na 12 lat. Obejmuje ustalenia, że IRIS2 będzie świadczył usługi zarówno dla instytucji rządowych, jak i podmiotów komercyjnych, szczególnie w regionach o ograniczonym dostępie do internetu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/211583,kosmiczne-smieci-jakie-tworza-zagrozenia

Projekt zakłada również wprowadzenie zaawansowanych mechanizmów cyberbezpieczeństwa i możliwość elastycznego dostosowania systemu do przyszłych potrzeb technologicznych.

Satelity na orbicie

Obecnie wokół Ziemi krąży ponad 11,4 tys. satelitów. Największym graczem na rynku pozostaje Starlink, który ma na orbicie 7 503 urządzenia, a planuje kolejne 30 tys. Kolejny jest Amazon z Projektem Kuiper, brytyjski OneWeb oraz Chiny, które rozwijają własne systemy łączności satelitarnej.

Europa chce dołączyć do tego grona, zapewniając sobie większą niezależność i bezpieczeństwo cyfrowe

Czytaj także: https://innpoland.pl/211169,w-misjach-kosmicznych-pomoze-komiks-tak-polacy-ulatwia-prace-z-ai

Całość finansowana będzie z budżetu Unii Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).